Gaia, dom wydrukowany 3D z naturalnych materiałów, który kosztuje mniej niż iPhone

Gaia, dom wydrukowany 3D z naturalnych materiałów, który kosztuje mniej niż iPhone

Włoski producent drukarek 3D, Wasp, wydrukował 3D pierwszy, ekologiczny dom „Gaia” z wykorzystaniem ziemi pochodzącej z okolic. Został zbudowany w ciągu 10 dni, zaś materiały kosztowały 900 euro.

„Dom błotny” otrzymał nazwę „Gaia” ze względu na wykorzystanie gleby jako głównego spoiwa mieszaniny składników. Według Wasp, na podstawie tego eksperymentu możliwe jest zrealizowanie „nowych, ekonomicznych scenariuszy”, w których jeden hektar uprawianego pola ryżowego może przekształcić się w 100 metrów kwadratowych powierzchni zabudowanej. W celu realizacji Gai, Wasp współpracował z RiceHouse, organizacją skupiającą się na ulepszaniu odpadów z uprawy ryżu. Dostarczył włókna roślinne, dzięki którym opracowano związek składający się z 25% gleby (30% gliny, 40% mułu i 30% piasku), pobranych z tego miejsca; 40% z rozdrobnionej słomy ryżowej, 25% łuski ryżowej i 10% wapna hydraulicznego.

Zobacz także: Francja: Pierwsza rodzina na świecie wprowadza się do domu drukowanego 3D

Zobacz także: W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D

Gaia jest wysoko wydajna pod względem energii przy prawie zerowym wpływie na środowisko. Nie wymaga ogrzewania ani klimatyzacji, ponieważ utrzymuje łagodną i komfortową temperaturę zarówno zimą, jak i latem. Obudowa zewnętrzna, w całości drukowana 3D na miejscu, została zaprojektowana w celu zintegrowania systemów wentylacji naturalnej i systemów izolacji termoakustycznej w jednym rozwiązaniu.

Gaia, dom wydrukowany 3D z naturalnych materiałów, który kosztuje mniej niż iPhone

„Materiał składa się z gliny, słomy ryżowej i łupin ryżu. Włókna naturalne pozwalają minimalizować skurcz suchej mieszanki i nadają warstwom wytrzymałość mechaniczną. Dzięki zastosowaniu mokrego młynka do mielenia, mieszanina osiągnęła interesującą, homogeniczną plastyczność, która pozwala uzyskać dobrą rozdzielczość w drukowanej teksturze”. – powiedział Massimo Moretti, dyrektor generalny WASP

Gaia, dom wydrukowany 3D z naturalnych materiałów, który kosztuje mniej niż iPhone 1

„Gaia stanowi przykład zmniejszonych kosztów, szczególnie w porównaniu z wydajnością cieplną, którą zwykle uzyskuje się tylko w przypadku tradycyjnych systemów” – kontynuuje Moretti. Według WASP, Gaia nie wymaga ogrzewania ani klimatyzacji i jest w stanie utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu, bez względu na porę roku.

 

Źródło: www.3dwasp.com; www.digitaltrends.com

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.