Filamenty drewnopodobne

Filamenty drewnopodobne

Filamenty drewnopodobne – są to materiały składające się z mieszanki tworzywa sztucznego i drobnych odpadów drzewnych (np. ok. 40%). Wykorzystywane są w technologii druku 3D techniką FDM/FFF. Łatwo poddają się obróbce (wierceniu, cięciu, szlifowaniu) i nie stwarzają problemów podczas drukowania. Przy podgrzaniu wydziela się charakterystyczny zapach lasu. Materiały te cechują się dużą sztywnością, jednak niektóre, tak jak drewno, mają tendencję do wypaczania. Temperatura topienia zaczyna się od 175°C, ale może być modyfikowana podczas wydruku. W efekcie wydruki wyglądają, jakby były wykonane z drewna i mogą nawet mieć teksturę imitującą słoje (przy zmienianiu temperatury głowicy podczas druku).

Do filamentów drewnopodobnych należą:

LayWoo-d3 – filament dostosowany do pracy w temperaturze 180–245°C. Ma typowe cechy materiałów drewnopodobnych.

WoodLay – jest to nieszkodliwy materiał, który ma podobną odporność termiczną jak PLA. Topi się w temperaturze 175–250 ºC. Podczas druku można otrzymać zarówno gładkie, jak i chropowate powierzchnie.

Timberfill – materiał ten umożliwia powstawanie skomplikowanych, szczegółowych form i nie stwarza trudności podczas druku 3D. Co ważne, jest nieszkodliwy dla zdrowia i ulega biodegradacji. Topi się w temperaturze 175–180°C.Portal o druku 3D i Wirtualnej rzeczywistości