FabLab Kielce pokazał drukarkę „Gaja 3D” do ceramiki podczas Łódź Design Festiwal

FabLab Kielce pokazał drukarkę „Gaja 3D” do ceramiki podczas Łódź Design Festiwal

To już ostatni weekend trwającej od tygodnia 8 edycji Łódź Design Festival. Jak co roku impreza przyciąga tysiące entuzjastów pięknych idei oraz form, które festiwal promuje. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Brave New World”. Podczas trwającej edycji także FabLab Kielce pokazał swoje najnowsze dzieło w postaci drukarki do ceramiki o nazwie „Gaja 3D”.

Nasz dzisiejszy świat kształtowany jest przez niespotykany rozwój mechanizacji i produkcji masowej. Demokratyczny dostęp do dóbr oraz wyższa jakość życia, oferowana przez produkcję przemysłową, ma jednak swoją cenę. Wraz z obfitością tanich, powtarzalnych produktów, które obciążają środowisko naturalne, wielu ludzi straciło kontakt z doświadczeniem rodzącym się w procesie tworzenia i stoi dziś wobec ograniczonego wyboru, jakim jest kupienie czegoś nowego lub trwanie w zwykłej bierności. Nasz ‘Nowy Wspaniały Świat’ wymaga naprawy „- taka właśnie idea przyświeca wystawie pt:” Brave Fixed World”, której kuratorem jest sam Daniel Charny, dyrektor From Now On z Londynu.

Dziś do grona osób, które zasilają tę wystawę, ideę wytwarzania rzeczy i uczestniczenia w procesie kreacji dołączyli twórcy FabLabu Kielce na czele z Pawłem Rokitą i Januszem Wójcikiem. Przyjechali oni z drukarką przestrzenną o nazwie „Gaja 3D”, której są konstruktorami.

Fab-Lab-Kielce

Drukarka przestrzenna Gaja3d powstała w FabLab Kielce- Stowarzyszeniu Naukowo-Technicznym. Organizacja ta zrzesza pasjonatów nowych technologii. Część z nich interesuje się drukiem 3D. Właśnie oni stanowią trzon grupy która stoi za imprezą popularnonaukową: dnidruku3d.pl. Na temat tej imprezy pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Fablab Kielce to nie tylko Dni Druku 3D, ale również ludzie konstruujący fantastyczne urządzenia jakimi są właśnie drukarki 3d. W Kielcach powstały takie maszyny jak: Fiber3d oraz wspomniana Gaja3d. Fiber3d został swego czasu okrzyknięty najseksowniejszą drukarką 3d w Polsce. Konstruktorzy drukarek z Kieleckiego Fablabu starają się aby ich produkty cechowały się nie tylko perfekcyjnymi parametrami technicznymi, ale i dopracowanym designem. Wszak samo stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Institute of Design Kielce.

id kielce

Najnowsza maszyna powstała z pasji do druku 3d i potrzeby człowieka do obcowania z naturą. Jak twierdzą jej konstruktorzy, zaklęte zostały w niej cztery żywioły:

Na początku procesu tworzenia bierzemy glinę jako dar matki ziemi, którą mieszamy z wodą aby uzyskać masę o odpowiednich parametrach. Do wytłoczenia i uformowania pożądanego kształtu potrzebne jest powietrze. Wreszcie ostatnim, czwartym żywiołem jest ogień, który wieńczy dzieło tworzenia. Efektem pracy jest pięknie wypalona ceramika (istnieje możliwość szklenia gotowych wyrobów oraz pracy z ceramiką) o wyjątkowych kształtach, niemożliwych do uzyskania w żadnej z dotychczas używanych przez artystów technologi. Drukarka pozwala osiągnąć nieprawdopodobne efekty podczas pracy ze szlachetnymi materiałami podarowanymi nam przez naturę.

Dziś po raz kolejny mieliśmy okazję zobaczyć drukarkę w akcji i podziwiać efekty jej pracy. Serdecznie gratulujemy chłopakom pomysłu i życzymy wielu sukcesów!

IMG_0195

IMG_0197

Na górze: Druk ceramiką w praktyce

IMG_0167

IMG_0168

Na górze: efekty pracy drukarki „Gaja 3D” 

Rf i Fab Lab

Na górze od lewej: Paweł Rokita i Janusz Wójcik z FabLabu Kielce oraz Milena Piskorz i Łukasz Brandt z Rabbit Form

Autor: Milena PiskorzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.