EXO-L, drukowana 3D kostka zapobiega skręceniom stawów

EXO-L, drukowana 3D kostka zapobiega skręceniom stawów

Jednymi z najczęstszych urazów i to nie tylko wśród sportowców, są skręcenia kostki. Mogą się przytrafić każdemu i to nawet podczas wykonywania codziennych czynności, nie mających związku ze sportem. Skręcenie stawu skokowego, może dla niektórych wydawać się mało istotnym problemem. Jednak istnieje spore ryzyko, że ta z pozoru błaha rzecz, doprowadzi do znacznie poważniejszych kontuzji. Dodatkowo, raz skręcona kostka będzie posiadała skłonność do ponownych uszkodzeń. Na szczęście z pomocą po raz kolejny przychodzi druk 3D! 

Staw skokowy stworzony jest z powierzchni stawowych, w których skład wchodzą: dalszy koniec kości piszczelowej i strzałkowej oraz bloczek kości skokowej. Dodatkowo w jego skład wchodzi  torebka stawowa, która wzmacniana jest przez więzadła: po przyśrodkowej stronie więzadło trójgraniaste, a po bocznej więzadło skokowo-strzałkowe przednie, skokowo-strzałkowe tylne i piętowo-strzałkowe. Torebka stawowa przytrzymuje kości, które wchodzą w skład stawu oraz zapobiegając dostaniu się sąsiednich tkanek między kości i zatrzymując płyn stawowy umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie.

Produkt opracowany przez Holenderski Uniwersytet Techniczny w Delft (Delft University of Technology, TU Delft), wraz ze specjalistami w dziedzinie medycyny i treningu sportowego z  Centrum Medycznego Erasmus, nie jest kolejną taśmą, ani klamrą na kostkę. Korzystając z technologii druku 3D, specjaliści stworzyli zewnętrzne więzadło, które naśladuje naturalne ruchy kostki aby zapobiec jej skręcaniu. Twórcy sugerują, że nosząc ich projekt, praktycznie niwelujemy ryzyko kontuzji.

shoe-and-support

Urządzenia tworzone są przy pomocy skanowania i druku 3D. Nazwali je EXO-L (skrót od zewnętrznego więzadła skokowego kostki). Ich urządzenie dąży do wspierania stawu skokowego, gdy istnieje możliwość urazu. Jednocześnie zapewnia komfort i pełną swobodę ruchu. Jest umieszczone tuż nad kostką, na ścięgnie Achillesa. Z drugiej strony przyprasowywany jest do zewnętrznej części buta za pomocą specjalnego elementu do mocowania z przewodem napięcia. Mogą one zostać dostosowane do różnego rodzajów butów typu low-cut.

EXO-L_scan-en-bestel2

Potencjalni klienci z Holandii, mają możliwość wykonania skanów, w miejscach które odpowiadają ich lokalizacji. Według mapy dostępnej na stronie firmy, można znaleźć miejsce, gdzie używają specjalistycznych skanerów, które łączą się z kontami klientów aby uzyskane informacje były przekazywane sprawnie i tak szybko jak to możliwe. Skany nic nie kosztują, co jest wielkim plusem. Ich zadaniem jest uchwycenie kształtu zewnętrznej powierzchni kostki, tak by później gotowy produkt mógł dopasować się do jej indywidualnego kształtu.

Biorąc pod uwagę proces wykonywania produktu i fakt, iż jest dostosowany indywidualnie do klienta, jego cena nie jest wygórowana. Wynosi 199€.
Początkowo usługa była dostępna jedynie w Holandii, jednak aktualnie firma rozszerza zakres sprzedaży. Na stronie internetowej możemy przeczytać:

Jeśli jesteś klientem spoza Holandii, prosimy o kontakt w celu indywidualnej aranżacji zamówienia.

To urządzenie jest doskonałym rozwiązaniem dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia. Nie muszą zmieniać swojego stylu życia, rezygnując z tego co lubią. Dzięki EXO-L będą mogli dalej robić to, co kochają.

Źródło:

http://3dprint.com/90798/3d-printed-exo-l-ankle-brace/
http://www.sport-med.pl/

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Adam RuszkowskiAdam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.