Ekstruder typu Bowden vs Direct. Wybierz, który będzie lepszy dla twojej drukarki 3D

Ekstruder typu Bowden vs Direct. Wybierz, który będzie lepszy dla twojej drukarki 3D

Jeśli przygotowujesz się do zakupu nowej drukarki lub chcesz ją zbudować sam – czas wybrać odpowiedni typ ekstrudera. No właśnie – Bowden czy Direct? Wybór nie jest oczywisty i należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Omówimy zatem dwa typy ekstruderów, charakterystycznych dla technologii FFF, w której wytłaczarka jest sercem drukarki.

Na początek zdefiniujmy, jaka jest zasadnicza różnica między ekstruderami typu Bowden i Direct, to znaczy jaka jest ich zasada działania.

Ekstruder typu Direct jest zwykle montowany bezpośrednio nad hot endem (blokiem grzejnym). Filament jest mocno ściskany przez radełko i koło dociskające. Radełko obraca się precyzyjnie za pomocą silnika krokowego, prowadząc filament w dół, wprost do hot endu. Przekładnia może obracać się do przodu lub do tyłu, aby wytłoczyć filament lub go cofnąć.

Ekstruder Bowdena vs Direct. Wybierz, który będzie lepszy dla twojej drukarki 3D Bowden Direct ekstruder

Źródło: 3D Printer Power

W typie Bowden, hot end jest fizycznie oddzielony od ektrudera. Zazwyczaj ta część drukarki 3D montowana jest na jej tylnej lub wewnętrznej stronie. Wytłaczarka „zdalna” działa dokładnie w taki sam sposób, jak Direct: chwyta filament i popycha. Różnica polega na tym, że tutaj filament musi przejść przez rurkę teflonową, by dotrzeć do hot endu.

Ekstruder Bowdena vs Direct. Wybierz, który będzie lepszy dla twojej drukarki 3D Bowden Direct ekstruder 1

Ekstruder typu Direct. Źródło: Thingiverse

Podejście bowdenowskie na początku wydaje się bardziej złożone i tak właśnie jest. Może nam przynieść jednak pewne korzyści.

Montując ekstruder z silnikiem z dala od hot endu, możemy znacznie zmniejszyć wagę ruchomych części, pozostawiając tylko hot end, który ma być popychany tam i z powrotem. Obniżenie masy powinno teoretycznie prowadzić do uzyskania dokładniejszych wydruków, szczególnie przy wyższych prędkościach. Innymi słowy, Bowden powinien być w stanie drukować szybciej i uzyskać leprze przyspieszenia ruchów. Ekstrudery tego typu są częściej spotykane w maszynach typu delta, zaś rzadziej w drukarkach 3D, opartych na systemie kartezjańskim.

PLUSY EKSTRUDERA TYPU DIRECT:

 • Lepsza responsywność
 • Mniejszy moment obrotowy
 • Łatwiejsze drukowanie bardziej elastycznych materiałów
 • Blok grzejny głowicy nie podgrzewa ekstudera

MINUSY EKSTRUDERA TYPU DIRECT:

 • Spowolniona reakcja podczas retrakcji (cofania filamentu)
 • chybotliwość/drżenie ramy ze względu na ciężar
 • Więcej ciepła dla silnika krokowego ekstrudera i radełka

PLUSY EKSRTUDERA TYPU BOWDEN:

 • Szybszy ruch głowicy i lepsze przyspieszenia
 • Bardziej precyzyjne pozycjonowanie ze względu na mniejszą bezwładność

MINUSY EKSTRUDERA TYPU BOWDEN:

 • Większe opóźnienia druku 3D, spowodowane większym wypychaniem lub cofaniem filamentu
 • Tarcie materiału w rurce, które powoduje trudności podczas pracy z elastycznymi filamentami
 • Zwiększone obciążenie silnika ekstrudera

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.