Drukowane 3D narzędzie ze stali, które przecina tytan, zdobywa nagrodę za innowacyjność

Drukowane 3D narzędzie ze stali, które przecina tytan, zdobywa nagrodę za innowacyjność

Doktorant Jimmy Toton z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii wygrał nagrodę Young Defense Innovator na rok 2019 i nagrodę wartą 15 000 $ na Avalon International Airshow za badania nad drukowanymi 3D narzędziami ze stali, które mogą ciąć stopy tytanu.

Metale używane w przemyśle obronnym i lotniczym są tak mocne, że zapewnienie wysokiej jakości narzędzi do ich cięcia jest poważnym i kosztownym wyzwaniem. Stalowe frezy zostały wyprodukowane przy użyciu technologii Laser Metal Deposition, która działa poprzez doprowadzanie proszku metalowego do wiązki laserowej. Gdy laser się porusza, a metal zestala się, obiekt 3D jest budowany warstwa po warstwie. Ten proces druku 3D pozwala również na budowanie obiektów o złożonych strukturach wewnętrznych i zewnętrznych.

Zobacz także: SprintRay przedstawia nową, stomatologiczną drukarkę 3D, SprintRay Pro

Drukowane 3D narzędzie ze stali, które przecina tytan, zdobywa nagrodę za innowacyjność 1

„Producenci muszą w pełni wykorzystać te nowe możliwości, aby stać się lub zachować konkurencyjność, szczególnie w przypadkach, gdy koszty produkcji są wysokie. Teraz jest realna szansa, aby być liderem w tej technologii.” – powiedział Toton

Zobacz także: Oscar dla Ruth Carter za kostiumy do „Black Panther” z drukiem 3D w tle

Drukowane 3D narzędzie ze stali, które przecina tytan, zdobywa nagrodę za innowacyjność

Toton pracuje obecnie nad stworzeniem możliwości drukowania na zamówienie dla zaawansowanych australijskich łańcuchów dostaw. Jego superwizor, profesor Brandt, skomentował: „Technologia addytywna rośnie na całym świecie, a projekt Jimmy’ego pokazuje rynek, na którym można go dokładnie zastosować z uwagi na zalety tej technologii w porównaniu z konwencjonalnymi metodami produkcji”.

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.