Drukarki 3D i żywność. Marginalne wynalazki czy kuchenne rewolucje?

Drukarki 3D i żywność. Marginalne wynalazki czy kuchenne rewolucje?

Druk 3D w coraz szybszym tempie znajduje uznanie na światowym rynku. Coraz bardziej daje o sobie znać również w Polsce. Ale nie ma co się dziwić. Drukowanie 3D ma olbrzymi potencjał i jest jedną z najbardziej ekscytujących obecnie technologii. Nieustanny wzrost popularności drukarek 3D, wraz ze zwiększającą się ich dostępnością, powoduje, że poszerza się ich zastosowanie, powodując jednocześnie przyrost możliwości. Potrafią z różnych materiałów stworzyć coś, co będzie wyglądało jak prawdziwy, rzeczywisty przedmiot. Obecnie z ich użyciem, możliwe jest wyprodukowanie niemalże wszystkiego, od np. części garderobyprotezyfragmentu roweru po nawet … żywność. W tych ciekawych czasach, coraz większą ekscytację budzi właśnie perspektywa drukowania żywności. Przedstawiamy przykłady kilku wartych uwagi drukarek żywności – nie tylko dla entuzjastów domowego gotowania.


CSP PowerWASP EVO 

wasp-powerwasp-evo-07
Twórcy drukarki mieli ambitne plany. Chcieli zbudować drukarkę, potrafiącą drukować domy, tym samym przyczyniając się do ratowania świata. Dzięki współpracy z grupą studentów z Wyższego Instytutu Rzemiosł Artystycznych (ISIA), firma wprowadziła takie sprzęty jak chociażby: DeltaWASP, PowerWASP czy przełomowy model, CSP PowerWASP EVO, który jest jednym z pionierów wśród drukarek wielkoformatowych. Potrafi ciąć zarówno tkaniny i papier, jak i mielić i wyciskać za pomocą strzykawki. Oprócz tworzenia ze standardowych już materiałów, takich jak: PLA, PC, PS czy Nylonu, sprzęt ten pozwala użytkownikom na drukowanie z  innych rodzajów włókien. Oznacza to, że EVO może także zdobyć wysoką pozycję wśród drukarek żywności.

Drukarka dobrze radzi sobie z tworzeniem z czekolady. Stopniowo prowadzone są testy drukowania z innych jadalnych materiałów.
Ze względu na swoją konstrukcję, może być przydatna w drukowaniu z subtelnych składników żywności. Ponieważ używa tej samej technologii, której używają przemysłowe maszyny CNC, jest w stanie zapewnić większą wydajność w porównaniu z innymi drukarkami 3D. Z obszarem wydruku 260 x 200 x 210 mm, PowerWasp EVO jest bardziej wszechstronna niż kiedykolwiek. Jej rozdzielczość druku to 0,05 mm, zaś prędkość druku wynosi  200 mm na sekundę. Całkowite wymiary EVO to 548x279x520 mm.

WASP jest firmą zorientowaną na wzrost. Stara się zapewnić dla swoich odbiorców najnowocześniejsze rozwiązania. Użytkownicy CSP PowerWASP EVO, wraz z rewolucyjnym sprzętem, dostają regularne aktualizacje i ulepszenia dla swojego urządzenia. Drukarka posiada roczną gwarancję. Zespół wsparcia klienta jest zawsze gotowy aby pomóc, w przypadku zaistnienia choćby najmniejszych problemów. Wiele wskazuje na to, że już niedługo PowerWASP EVO będzie wiodącą drukarką żywności.

3D SYSTEMS CHEFJET PRO

3d-systems-chefjet-02
3D Systems za sprawą ChefJet Pro ma nadzieję osłodzić nieco tradycje kulinarne i inne doświadczenia związane z żywnością. Ta profesjonalna, certyfikowana drukarka żywności, pomoże kulinarnym artystom stworzyć zarówno smaczne jak i atrakcyjne wizualnie dekoracje żywności. Obsługuje różne typy spożywczych substancji, na przykład z czekolady czy cukru. Wyjątkowa swoboda użycia materiałów jadalnych, pozwoli kucharzom stworzyć nieograniczone projekty żywności, co nie było możliwe dotychczas. ChefJet Pro pomoże w zaprojektowaniu ciasta, cukierków, wspaniałych rzeźb z cukru, wielobarwnych koktajli i w wielu innych rzeczach. Dodatkowym atutem jest to, że obsługa tego sprzętu nie jest bardzo wymagająca. Intuicyjne oprogramowanie poprowadzi nas przez cały proces.

3D Systems widzi potencjał drukarki w wykorzystaniu również innych substancji spożywczych. Eksperymentuje z takimi składnikami jak: przyprawy, skrobia czy białko.
ChefJet Pro wyposażona jest również w cyfrową książkę kucharską. Podzielona jest na działy, ułatwiając tym samym znalezienie interesującego nas przepisu.

Pole druku to 254x355x457mm, co czyni drukarkę idealnym towarzyszem dla restauratorów czy mistrzów ciast.

Z pewnością drukarka ChefJet Pro  jest jednym z wyróżniających się modeli na rynku.

ZMORPH CAKE AND CHOCOLATE EXTRUDER

Zmorph Ekstruder do mas płynnych (ciasta, czekolady i ceramiki)

Zmorph
Ekstruder do mas płynnych
(ciasta, czekolady i ceramiki)

Zmorph’owa wytłaczarka do mas płynnych to bardzo proste urządzenie, które pomoże w dekoracji ciast. Potrafi wytwarzać  zarówno trójwymiarowe, ozdobne wzory jak i  zmaterializuje nam  w pełni trójwymiarowe kształty zrobione z jedzenia.
Sposób jej montażu jest bardzo prosty i nie powinien nastręczać użytkownikowi żadnego problemu.

Niedawna aktualizacja wyeliminowała konieczność instalowania specjalnych sterowników. Najnowsze oprogramowanie dołączone do urządzenia, obsługuje dyski SD i komunikację z pamięciami USB. Po podłączeniu kabla USB, urządzenie zostanie automatycznie dodane jako nowy dysk. Będzie mógł być używany do przechowywania plików z GCodem, zawierających projekty użytkownika. Zaleca się jednak wykonanie wcześniej kopii zapasowej. Kto mało „save’uje”, ten dłużej pracuje ;). Możliwe jest podłączenie urządzenia do komputera za pomocą sieci LAN. Wystarczy podłączyć drukarkę Zmorph do routera DHCP i urządzenie automatycznie dostanie adres IP. Po odpowiednim skonfigurowaniu portu w routerze, możliwe jest również kontrolowanie drukarki z poziomu przeglądarki internetowej.

Prędkość druku wynosi ok 500 mm/s. Pole druku to 300x235x165 mm. Pojemność zbiornika ekstrudera to 150ml.

Konsystencja i krystaliczność materiału jest podstawą do otrzymania zadowalających wyników druku. Z urządzeniem firmy Zmorph, mamy gwarancję pomyślnych wyników. A wszystko to jest możliwe w zaciszu naszego własnego domu.

NATURAL MACHINES FOODINI

Foodini-3D-Pizza-Printer-2

Foodini to drukarka żywności, wprowadzona przez firmę Natural Machines z siedzibą w Barcelonie. Jest wyjątkowym sprzętem nie tylko wśród innych, „standardowych” drukarek 3D, ale także wśród tych, które specjalizują się w drukowaniu żywności. Jej twórcy twierdzą, że jest ona jedyną drukarką, potrafiącą przygotować wiele potraw.
Zakres produktów z jakich możemy skorzystać jest naprawdę szeroki. Foodini może obsłużyć m.in: mięso, makarony, czekoladę, ciasto, czy zmiksowane owoce. Do drukarki dostajemy kapsułki, do których wkładamy jedzenie. Można zaaplikować do 5 kapsuł jednocześnie. Kapsułki można myć zarówno ręcznie, jak i w zmywarce.
Urządzenie z przodu posiada panel dotykowy. Zapewnia on dostęp do społeczności Foodini. Podłączone urządzenie pozwala na wymianę przepisów z innymi użytkownikami. Drukarka może być również kontrolowana za pomocą smartfona.

Pole druku drukarki wynosi 254x355x203mm. Jej rozmiar nie jest duży (439x432x432 mm), więc łatwo byłoby znaleźć dla niej miejsce w kuchni.

Natural Machines chce odgrywać dominującą rolę w rozwoju drukarstwa i drukowanej żywności. Z pewnością są na dobrej drodze.

Poniżej zestawienie najważniejszych cech opisywanych drukarek:drukarki 3D.

Druk 3D to technologia przyszłości. Myślę, że podobnie jak w przypadku wielu innych technologii, rosnąca konkurencja na rynku drukarek 3D, będzie powodowała zwiększanie się ich dostępności i atrakcyjności cenowej. Jestem bardzo ciekaw zatem (czy) i kiedy drukarki żywności staną się częścią zwykłych gospodarstw domowych.

Źródło:

http://3d-food-printers.ireviews.com/
http://zmorph3d.com/ekstruder-do-ciasta-i-czekolady/
https://www.naturalmachines.com/


Napisz do nas
, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Adam RuszkowskiAdam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.