Druk 3D wspiera ratowanie życia dwuletniego chłopca

Druk 3D wspiera ratowanie życia dwuletniego chłopca

Druk 3D nie po raz pierwszy wspiera świat medycyny. Chirurdzy z londyńskiego Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust, korzystają z technologii druku przestrzennego, aby ratować życie dwuletniego chłopca, podczas skomplikowanego  przeszczepu nerki.

Mały Dexter z powodu swojej choroby mógł przyjmować pokarm wyłącznie przez rurkę do karmienia. Dla lekarzy  było jasne, że chłopiec będzie wymagał przeszczepu nerki, zaś jego ojciec będzie prawdopodobnie dawcą. Niestety, dwulatek ważył mniej niż 10 kg, podczas gdy nerka jego ojca, Clarka, była znacznie większa niż u przeciętnego, dorosłego mężczyzny. Wobec takiej sytuacji, chirurdzy zaniepokoili się  potencjalną wykonalnością i bezpieczeństwem wszczepienia dziecku nerki dawcy.

Zobacz także: Przenośna drukarka 3D do skóry, która przyspiesza naprawę głębokich ran

Lekarze zdecydowali się zeskanować nerkę Clarka i brzuch jego syna i stworzyli dwa skomplikowane, specyficzne dla pacjenta modele za pomocą wielomateriałowej drukarki 3D Stratasys. Wydrukowany w 3D model pomógł lekarzom dostrzec takie aspekty, jak percepcja głębi i przestrzeń w jamie brzusznej dziecka, które często trudno jest ustalić, patrząc na konwencjonalne obrazowanie. W przypadku Dextera, modele wydrukowane w 3D zostały również przewiezione na salę operacyjną w dniu transplantacji i przejrzane przez chirurgów transplantacyjnych.

Zobacz także: Proteza drukowana 3D, która ma chronić pacjentów przed infekcjami jamy ustnej

Druk 3D wspiera ratowanie życia dwuletniego chłopca druk 3d w medycynie

„Możliwość drukowania modelu 3D z wyraźnie widocznymi w nim zawiłościami naczyń krwionośnych, pozwala nam różnicować krytyczne relacje anatomiczne między strukturami. Elastyczne materiały pozwoliły nam również naśladować elastyczność narządów w jamie brzusznej w celu symulacji (…). ” – powiedział Pankaj Chandak, chirurg

Emily Clark, mama Dextera, powiedziała, że od czasu przeszczepu, stan zdrowia jej syna znacznie się poprawił. Może wreszcie spożywać stałe posiłki i cieszyć się ich smakiem. Wyraziła również nadzieję, że przypadek Dextera zaoferuje innym, cierpiącym rodzinom podobne zapewnienie, że najnowocześniejsza technologia, taka jak druk 3D, może pomóc chirurgom lepiej leczyć ich bliskich.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.