Druk 3D w edukacji: TOP 5 najlepszych programów do modelowania CAD dla szkół

Druk 3D w edukacji: TOP 5 najlepszych programów do modelowania CAD dla szkół

Technologie druku 3D pozwalają materializować rozmaite projekty, stymulując w ten sposób kreatywność i wyobraźnię uczniów. Aby pomysł stał się rzeczywisty, potrzebny jest do tego model CAD (Computer-Aided Design). Model ten pomaga użytkownikom projektować trójwymiarowe modele w formacie cyfrowym, łatwe do odczytania przez drukarki 3D.

Na rynku można znaleźć ogromną liczbę tego typu oprogramowania: niektóre są łatwe w użyciu, inne wymagają przeszkolenia. Poniżej prezentujemy listę najlepszych programów do modelowania CAD, które idealnie nadają się zarówno dla uczniów jak i nauczycieli (i nie tylko! :))

SketchUp

Opracowany w 2000 r przez @Last Software, więc jest można powiedzieć „pełnoletni”. W 2006 firma została kupiona przez Google, który dodał obsługę Google Earth. Następnie został sprzedany firmie Trimble.  Program SketchUp stanowi dobry kompromis pomiędzy łatwą obsługą i zaawansowanymi funkcjami. Wydanie programu SketchUp dla Szkół jest przeznaczone dla uczniów, chcących łączyć się z wieloma usługami Google.

Druk 3D w edukacji: TOP 5 najlepszych programów do modelowania CAD dla szkół 5

Tinkercad

Oprogramowanie kupione przez Autodesk w 2013 jest jednym z najbardziej znanych i kolorowych narzędzi do modelowania w druku 3D. Jego główną zaletą jest prostota. Korzystanie z tego oprogramowania jest możliwe przez przeglądarkę, smartfony i tablety za pośrednictwem aplikacji. Użytkownik może stworzyć nowy obiekt od podstaw, ale może także edytować istniejący model, dzięki integracji z Thingiverse ( jest to strona internetowa, poświęcona udostępnianiu plików cyfrowych, stworzonych przez użytkowników). Oprogramowanie wymaga rejestracji i korzystania z konta Autodesk.

Druk 3D w edukacji: TOP 5 najlepszych programów do modelowania CAD dla szkół 1

SugarCAD

Jest to włoski projekt, zaprojektowany specjalnie dla nauczycieli i uczniów. SugarCAD wyróżnia się intuicyjnością: można wybrać najbardziej odpowiedni interfejs zgodnie z doświadczeniem użytkownika i po prostu rozpocząć modelowanie. Co więcej, to oprogramowanie jest oparte na sieci, co oznacza, że ​​jedyną rzeczą potrzebną uczniom/nauczycielom jest przeglądarka internetowa. Oprogramowanie wymaga rejestracji konta.

Druk 3D w edukacji: TOP 5 najlepszych programów do modelowania CAD dla szkół 2

LeoCAD

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że LeoCAD ma mniejsze możliwości w porównaniu do innych programów, ale jesteśmy pewni, że uczniowie go pokochają: ma intuicyjny interfejs, który pozwala tworzyć wirtualne modele z wykorzystaniem ponad 6000 klocków LEGO. Gdyby dzieci mogły projektować własne zestawy w stylu LEGO i drukować je na drukarce 3D w szkole to… czemu nie? 🙂

Druk 3D w edukacji: TOP 5 najlepszych programów do modelowania CAD dla szkół 3

3D Slash

To oprogramowanie jest przeznaczone dla szkół, ale w wersji darmowej ma pewne ograniczenia. Główną cechą 3D Slasha jest jego interfejs typu „przeciągnij i upuść”, który przypomina grę Minecraft: wśród narzędzi proponowanych użytkownikowi można znaleźć np. młotek, kielnię, wiertarkę i tak dalej.

Druk 3D w edukacji: TOP 5 najlepszych programów do modelowania CAD dla szkół 4

Druk 3D w Twojej szkole:

W Rabbit Form specjalizujemy się w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń i warsztatów z druku 3D w sektorze edukacyjnym. Wspieramy pracę nauczycieli i wzmacniamy ich kompetencje zawodowe w zakresie projektowania przestrzennego i druku 3D, zgodnego z potrzebami szkoły. Pomagamy w zrozumieniu obsługi drukarki 3D i jej efektywnego wykorzystania podczas zajęć z uczniami. Kładziemy nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów z wykorzystaniem druku 3D. Mamy udokumentowane doświadczenie w pracy z uczniami szkół podstawowych, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych oraz z uczelni wyższych, przeprowadzając ich bezstresowo przez proces „od wirtualnego projektu po fizyczny obiekt w dłoni”.

Serdecznie zapraszamy do współpracy przedstawicieli szkół z całej Polski, które chciałyby wdrożyć technologię druku 3D w swojej placówce. Zapytania prosimy kierować pod adresem e – mail: info@rabbitform.pl lub pod numerem telefonu 600-816-927.

 

Źródło: felfil.com; sketchup.com

 

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.