Druk 3D miesiąc po miesiącu – przegląd 2015

Druk 3D miesiąc po miesiącu – przegląd 2015

Drukowanie przestrzenne dojrzewa. Doskonałym na to dowodem na to jest cały miniony rok. Przez 12 miesięcy mogliśmy śledzić coraz to nowsze, czasami wręcz ekscytujące, zastosowania druku 3D. Na rynku pojawiły się innowacyjne modele drukarek, a projektanci prześcigali się w dostarczaniu nam nieskończonej ilości wrażeń estetycznych. Zobaczcie nasze subiektywne podsumowanie 2015 roku.

Styczeń
Consumer Electronics Show w Las Vegas

Styczniowa edycja targów CES stała się okazją dla zaprezentowania wielu nowinek z dziedziny druku 3D. Najnowszą generację swoich drukarek przedstawili Ultimaker, XYZprinting oraz 3D Systems. 3Doodler zaprezentował drugą wersję swojego pióra, a bqLabs i Shining 3D pokazali światu ostatnie odsłony skanerów.

Luty
„Dynamiczna: sukienka od Nervous System

W lutym wspominaliśmy Wam, jak firmie Nervous System udało się rozwiązać problem dyskomfortu trójwymiarowej odzieży. Opracowany przez nią projekt sukienki odebrał mowę nawet starym wygom z Museum of Modern Art w Nowym Jorku. I nic w tym dziwnego – Kinematic Dress potrafi poruszać się w rytmie ciała jej właścicielki.

Projekt stanowczo należy uznać za nowatorski

Marzec
Wydruk 3D 100x szybciej

W marcu 2015 r. amerykański start-up Carbon 3D przedstawił technologię CLIP, która pozwala na wydruk w tempie od 25 do 100 razy szybszym od tego, do którego byliśmy przyzwyczajeni. Koncepcja opiera się na kształtowaniu obiektów z płynnej żywicy. Projekt Amerykanów wywołał poruszenie. Nie szczędzono mu zarówno zachwytów, jak i krytyki. Jego przyszłość, początkowo stawiana pod znakiem zapytania, powoli się jednak krystalizuje – wzbudził on m.in. zainteresowanie samego Forda.

CLIP: rewolucja w 3D czy płonne nadzieje ? Aleksandra Skimina Carbon 3D CLIP druk 3D nowe technologie prototypy rewolucja szybkie prototypowanie

Kwiecień
Meblarski luksus

W kwietniu donosiliśmy Wam o firmie projektowej Ventury Paris, która z powodzeniem stosuje wydruk w produkcji mebli. Ich krzesła o nazwie „Eiffel” z powodzeniem można uznać za dzieła sztuki. Stworzenie tak wysublimowanych i misternych wzorów było możliwe dzięki technologii SLA.

Wieża Eiffla i meble 3d od Ventury Paris

Maj
Druk 3D w służbie niewidomym

Dzięki drukowi przestrzennemu Tatiana Guerra, 30-letnia Brazylijka, która w 17 roku życia straciła wzrok, mogła „zobaczyć” obraz USG swojego nienarodzonego dziecka. Do gabinetu, w którym była badana, firma Huggies dostarczyła bowiem przenośną drukarkę, za pomocą której lekarz zeskanował obraz z ultrasonografu i wydrukował go w 3D. Tego rodzaju inicjatywom mówimy zdecydowane „tak”!

Niewidoma Brazylijka "zobaczyła" wynik USG ciąży badanie USG ciąża druk 3D druk 3d w medycynie medycyna niewidomi USG ciąży

Czerwiec
Po wydruku na drugi brzeg rzeki

W czerwcu informowaliśmy Was o inicjatywie Heijimas, MX3d i JorisLarrman Lab, za sprawą której nad jednym z amsterdamskich kanałów zawiśnie wydrukowany most. I nie będzie to żadna atrapa, lecz w pełni funkcjonalna kładka, która z powodzeniem ma przeprowadzić przechodniów na drugi brzeg rzeki. Przyznacie, że to fantastyczne metaforą połączenia technologii przyszłości z historyczną przeszłością miasta.

Amsterdam: nad kanałem zawiśnie stalowy most wydrukowany w 3D Amsterdam budowa mostów mosty Wenecja Północy
Lipiec
Karl Lagerfeld sięga po druk 3D

Potencjał przestrzennych wydruków został dostrzeżony przez guru światowej mody. Na jego lipcowym pokazie zorganizowanym w ramach paryskiego Tygodnia Mody modelki zaprezentowały widowni kilkanaście odsłon kultowego kostiumu w nowej, trójwymiarowej formie. Do ich stworzenia projektant użył drukarek SLS, które posłużyły mu do stworzenia struktury żakietu. Brawo Karl!

Karl Lagerfel odkrywa potencjał druku 3D

Wrzesień
Drukarki 3D na Amazon

„Business, Industrial & Scientific Supplies” – takiej nazwy doczekała się dostępna od września 2015 r. nowa kategoria zakupów na stronie Amazon UK. Wśród dostępnych produktów artykuły medyczne, sprzęt laboratoryjny, odzież robocza, a także drukarki 3D, w tym Makerbot Replicator 2 oraz da Vinci Junior.

Amazon stawia na druk 3D. Drukarki i filamenty już w sprzedaży Amazon druk 3D drukarka 3d cena drukarki 3D filamenty gdzie kupić drukarkę 3d zakupy online

Październik
Polski miliarder inwestuje w drukarki marki 3D Gence

Michał Sołowow postanowił postawić na druk 3D i zainwestować część swojego majątku w gliwicką spółkę 3DGence – producenta drukarek 3D. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja w tej branży.

Miliarder dostrzegł nie tylko perspektywiczność druku przestrzennego, ale również – jak sam to podkreślił – okazję do zbudowania marki Polski jako kraju kojarzonego na świecie właśnie z tą technologią. Trzymajmy kciuki za powodzenie tej inwestycji.

Milioner zainwestował w drukarki polskiej marki 3D Gence

Listopad
8 edycja Sumo Challenge 2015 w łódzkiej Manufakturze

21 listopada 2015 r. łódzka Manufaktura stała się areną walk robotów. W zeszłorocznej edycji turnieju Sumo Challenge uczestnicy rywalizowali aż w 15 kategoriach.

Turniej robotów Sumo Challenge 2015! Manufaktura Robotyka Skaner Sumo Challenge 2015 1

Grudzień
Apple patentuje koncept kolorowego druku 

iPhone, iPod, iPad, iTunes to za mało. Apple postanowił wkroczyć także w świat druku przestrzennego i opatentować koncepcję maszyny do kolorowego druku przestrzennego.

Patent nazwany „Method And Apparatus For Three Dimensional Printing Of Colored Objects” („Metoda i aparatura do trójwymiarowego druku kolorowych obiektów”), opublikowano 3 grudnia 2015 roku. Nie ma jednak stuprocentowej pewności, że Apple zdecyduje się na masową produkcję drukarek. Nie pozostaje nic innego, niż śledzić jego poczynania w tym zakresie.

Apple własnie opatentował koncept kolorowej drukarki 3D 2

Witamy w Nowym Roku. Niech okaże się dla Was jak najlepszy! A jak zapisze się w historii naszej ulubionej technologii? O tym w kolejnym podsumowaniu.

Autor: Aleksandra Skimina
2 thoughts on “Druk 3D miesiąc po miesiącu – przegląd 2015

Komentowanie jest wyłączone.