Druk 3D pomaga studentom w budowie bezprzewodowego rozrusznika serca

Druk 3D pomaga studentom w budowie bezprzewodowego rozrusznika serca

Zespół studentów Rice University, wykorzystał drukowane serce 3D do opracowania demonstracji dla następnej generacji rozruszników serca. Podążając tropem wielu najnowszych urządzeń stymulujących, które mogą działać bezprzewodowo, ich stymulator ma maleńkie czujniki, które tworzą wbudowaną sieć w sercu, która uwalnia energię po wykryciu problemu.

Zespół, znany jako „Love and Pace”, składający się z ludzi zajmujących się inżynierią elektryczną i komputerową, otrzymał nagrodę Excellence in Capstone Engineering Design oraz nagrodę w wysokości 1000 USD na corocznej wystawie George’a R. Browna Engineering Design za jej wysiłki.

Zobacz także: Proteza drukowana 3D, która ma chronić pacjentów przed infekcjami jamy ustnej

Zobacz także: Drukowanie 3D elektroniki bezpośrednio na ludzkiej skórze, staje się faktem [VIDEO]

Tradycyjne stymulatory są zasilane przez generator impulsów, który znajduje się w klatce piersiowej pacjenta i jest połączony z sercem za pomocą maksymalnie trzech przewodowych bodźców i przewodów pomiarowych. Ostatnie urządzenie bezprzewodowe wykorzystuje zamiast tego energię fal radiowych, aby zapewnić wstrząs niezbędny do prawidłowego działania serca. W ubiegłym roku, były student Uniwersytetu Rice, Aydin Babakhani i jego współpracownicy z Texas Medical Center, przedstawili koncepcję bardziej zaawansowanej wersji tego bezprzewodowego stymulatora, który mógłby być osadzony w sercu. Zespół The Love and Pace, składający się z Yosepha Maguire, Chitty Chivetty, Yixina Chena, Cody’ego Tapscotta, Ricky Chena i June Chena, rozwinął tę ideę dalej.

Ich konstrukcja dla urządzenia stymulującego ma stację bazową umieszczoną pod skórą, która ładuje się za pośrednictwem fal radiowych i komunikuje się z siecią mikroskopijnych chipów, każdy o wielkości ziarna ryżu. Kiedy stacja bazowa wyczuje problem z rytmem serca, może automatycznie wyzwolić osadzone chipy, aby uwolnić wstrząs energii w czasie, aby przywrócić normalny rytm serca.

Poniżej można zobaczyć, co na temat swojego projektu mówią jego twórcy:

Zespół skorzystał z pomocy Behnaam’a Aazhang’a, profesora inżynierii elektrycznej i komputerowej, oraz Yingyan Lin’a, asystenta docenta w dziale badań elektrycznych i komputerowych w Texas Instruments. Ponadto projekt był konsultowany z doradcami z wydziału Josepha Cavallar’a, profesora inżynierii elektrycznej i komputerowej, oraz Gary’ego Woodsa, profesora w zakresie technologii komputerowej oraz inżynierii elektrycznej i komputerowej, a także kardiologów z Texas Heart Institute, dr Mehdi Razavi i dr Brian Greet.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.