Druk 3D doskonałym narzędziem w edukacji STEAM

Druk 3D doskonałym narzędziem w edukacji STEAM

Nauka przynosi ogromne korzyści sztuce, o czym wiadomo co najmniej od czasów Leonarda da Vinci. Zatem mit ( do niedawna wciąż żywy), jakoby nauka i sztuka są w jakiś sposób nie tylko oddzielne, ale także diametralnie przeciwstawne, najlepiej obalają działania w edukacji STEAM. Świetnym jej uzupełnieniem natomiast, jest coraz bardziej doceniany, zarówno przez uczniów jak i nauczycieli – druk 3D.

Nauka, matematyka, technologia i inżynieria przez ostatnie 75 lat były postrzegane jako najwyższe priorytety w edukacji. Nacisk na dostarczanie wiedzy w tych obszarach, doprowadził do ​​opracowania programów edukacyjnych STEM (to akronim od angielskich słów związanych właśnie z nauką, technologią, inżynierią i matematyką), zaprojektowanych w celu ponownego skoncentrowania się na tych tematach i przekazywania ich w bardziej przystępnej formie.

Zobacz także: STEAM, nowoczesna edukacja na miarę naszych czasów

Druk 3D doskonałym narzędziem w edukacji STEAM

Niestety w tym samym czasie umocnił się pogląd, że edukacja w sztuce i humanistyce jest bezużyteczna i niepoważna. Efektem ich ciągłego odsunięcia może być brak rozwoju empatii, słabo rozwiniętej kreatywności i brak rozwinięcia silnych krytycznych i holistycznych umiejętności myślenia.

Zobacz także: Tych kilka wskazówek pomoże Ci w adaptacji STEM/STEAM w Twojej szkole

Druk 3D doskonałym narzędziem w edukacji STEAM 1

Uświadomienie, że sztuka zajmuje ważne miejsce w rozwoju myśli, doprowadziło do ich ponownego wprowadzenia do programów STEM, tym samym przekształcając je w programy STEAM, łączące naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę.

Zobacz także: Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach?

Bez wątpienia technologia druku 3D jest bardzo dobrym narzędziem pracy, niezależnie od przedmiotu. Niezależnie od tego, czy jest używany do tworzenia fizycznego modelu złożonej koncepcji matematycznej, czy też do pomocy w wyrażaniu idei artystycznej, nauczyciele i uczniowie uważają drukowanie 3D za nieocenione narzędzie. Magia samego druku 3D może zwiększyć motywację uczniów do nauki. Nauczycielka Amber Smith z Cowan Road Middle School, szkoły w niespokojnej dzielnicy, która nie zawsze zapewnia najlepsze środowisko, aby uczniowie skupili się na nauce, ma drukarkę 3D w klasie i w ten sposób mówi o swoich doświadczeniach na polu druku 3D:

„Mam kilku uczniów, którzy nie wykonują żadnej innej pracy, ale zajmują się drukiem 3D. To może być podstawowy projekt, ale coś robią. To wystarczająco angażujące, że faktycznie chcą wykonać określone zadania, a następnie je pokazać. Oni to kochają.”

Zobacz także: Druk 3D w edukacji: TOP 5 najlepszych programów do modelowania CAD dla szkół

Druk 3D doskonałym narzędziem w edukacji STEAM 2

Joe Noble, młody inżynier mechanik w Rochester Institute of Technology, opisał ekscytację technologią i zalety połączenia ze sobą inżynierii i sztuki:

„Naszym zadaniem było zaprojektowanie, zbudowanie i gra na instrumencie muzycznym. To była jedna z moich ulubionych lekcji, które miałem w Rochester Institute of Technology. Mam teraz zupełnie inny wymiar możliwości prototypowania. To bardzo intrygująca dziedzina. Gdybym mógł pracować w tym obszarze, byłbym zachwycony”.

To sprawia, że ​​drukowanie 3D jest tak cennym zasobem: oprócz „rzeczy”, które można wyprodukować, pojawiają się pozytywne emocje, które rozpalają chęć do ich projektowania, zachęcają i dają do myślenia. Cytując Williama Butlera Yeats’a: „edukacja to nie napełnianie wiadra, ale rozpalanie ognia”.

 

Druk 3D w Twojej szkole:

W Rabbit Form specjalizujemy się w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń i warsztatów z druku 3D w edukacji. Wspieramy pracę nauczycieli i wzmacniamy ich kompetencje zawodowe w zakresie projektowania przestrzennego i druku 3D, zgodnego z potrzebami szkoły. Pomagamy w zrozumieniu obsługi drukarki 3D i jej efektywnego wykorzystania podczas zajęć z uczniami. Kładziemy nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów z wykorzystaniem druku 3D. Mamy udokumentowane doświadczenie w pracy z uczniami szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i z uczelni wyższych, przeprowadzając ich bezstresowo przez proces „od wirtualnego projektu po fizyczny obiekt w dłoni”.

Serdecznie zapraszamy do współpracy przedstawicieli szkół z całej Polski, które chciałyby wdrożyć technologię druku 3D w swojej placówce.

Zapytania prosimy kierować pod adresem e – mail: info@rabbitform.pl lub pod numerem telefonu 600-816-927.

Źródło: 3dprint.comPasjonat nowoczesnych technologii i myśli twórczej. Projektant form przemysłowych i eksperymentator.