Druk 3D dla hobbystów: Gigantyczny buldożer [VIDEO]

Druk 3D dla hobbystów: Gigantyczny buldożer [VIDEO]

Matt Denton prowadzi kanał na YouTube o nazwie Mantis Hacks. W jednym z ostatnich odcinków wykorzystał technologię druku 3D i klocki konstrukcyjne Lego do złożenia imponującej konstrukcji, którą jest…gigantyczny, drukowany 3D buldożer.

Buldożer został oparty na zestawie LEGO Technics, który składa się w sumie z 372 części. Denton zdecydował się na własną wersję drukowaną 3D, zaś części ruchome miał zasilać silnik elektryczny. W projekcie użył kilku różnych materiałów, w zależności od rodzaju części. Główne elementy konstrukcyjne, gąsienice i koła zębate musiały zostać wydrukowane przy użyciu nieco innych materiałów, aby nadać im niezbędne właściwości, a także odpowiednie kolory. Denton korzystał z filamentu Premium PLA, który pozyskał z internetowego serwisu 3Dfialprint. Wybrał Polymaker Polylite PLA 3D, w kolorze szarym i czarnym.

Zobacz także: Nowe zestawy edukacyjne 3Doodler dla szkół

Zobacz także: DIY: 8 zabawek drukowanych 3D z darmową licencją, które pokocha twoje dziecko

Na poszczególnych etapach procesu drukowania, wybrał różne rodzaje drukarek FDM, takie jak Lulzbot FDM, Taz 5, Taz 6 i Mini, które są szczególnie popularne wśród hobbystów. Zastosował również akcesoria, w tym Flexystruder i MOARstruder.

Przy tak dużej ilości komponentów, całkowity czas drukowania wynosił ponad 600 godzin. Po zakończeniu etapu drukowania części, a przed ich montażem, konieczne były drobne modyfikacje. Wydrukowane w 3D gąsienice mają dodaną metalową część, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Denton użył również wiertła o średnicy 24 mm, aby oczyścić niektóre z otworów w bokach głównego korpusu buldożera, aby osie nieco się wygładziły. Skrzynia biegów również wymagała pracy, aby zapewnić jej prawidłowe działanie po wydrukowaniu części 3D. Gotowy pojazd waży około 26 kilogramów.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.