Dom 3D gotowy do zamieszkania w 24h

Dom 3D gotowy do zamieszkania w 24h

Czy to możliwe? Korzystając z technologii 3D możliwe jest praktycznie wszystko. Tym razem pokażę Wam, jak zbudować dom 3D i to w zaledwie 24 godziny.

Marzenia się spełniają

Jednym z marzeń towarzyszących Alex’owi Le Roux od wielu lat, była budowa małego, ale własnego domu, który w całości byłby wykonany w technologii 3D. Inżynier wykształcony na Baylor Univerisity (USA) zaprojektował, a następnie zbudował drukarkę 3D, która była w stanie spełnić to marzenie. Tak właśnie drukarka 3D wydrukowała  mały dom 3D:

Dom 3D gotowy do zamieszkania w 24h 1

Zobacz również: Dom w 48h wykonany przez pierwszą komercyjną, betonową drukarkę 3D projektu Andrey Rudenko

A jak to działa?

W przeciwieństwie do tradycyjnych drukarek 3D (posilających się plastikiem), wersja Alex’a do „drukowania” używa mieszanki zwykłego cementu. Jest także znacznie większa od swoich „plastikowych” odpowiedników.

Działanie drukarki jest bardzo proste. Gdy już przygotujemy odpowiednie podłoże, na którym stanąć ma gotowy obiekt, wystarczy usytuować nad nim drukarkę 3D. Budynek będzie budowany warstwa po warstwie, niczym piętrowy tort.

Dom 3D gotowy do zamieszkania w 24h 3

Zalety tego typu konstrukcji

Co nie powinno nas w ogóle dziwić, autor przedsięwzięcia dostrzega w nim same zalety. Różnice pomiędzy tradycyjną budową domów, a metodą 3D są dla niego oczywiste. Najważniejsze z nich to:

  1. Oszczędność materiałów – podczas budowy 3D praktycznie nic się nie marnuje, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych metodach.
  2. Czas – budynki w 3D powstają znacznie szybciej – wystarczą zaledwie 24 godziny.
  3. Ograniczenie ludzkiej pracy – dom powstaje praktycznie sam, wystarczy, że jedna osoba nadzoruje cały proces i od czasu do czasu uzupełnia zapas cementu.

Wady?

Na moje oko, konstrukcja nie wygląda zbyt gustownie jak na dom 3D. Przydałby się jej lekki „tuning” :). I czy aby na pewno był tak „od zaraz” gotowy do zamieszkania? Hmm, być może, jeśli jest się Hobbitem ;).

Dom 3D gotowy do zamieszkania w 24h

Ciekawostka na koniec

Co ciekawe, nie była to pierwsza drukarka, która wyszła spod ręki Alex’a. Ich projektowaniem zajmował się już dużo wcześniej. Doświadczenie zdobyte podczas konstruowania poprzednich pozwoliło mu finalnie na budowę „tej właściwej”. Obecnie inżynier pracuje już nad kolejną generacją drukarki 3D.

Miejmy nadzieję, że nowa maszyna będzie w stanie budować znacznie większe obiekty.

Źródło: https://3dprint.com/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Dom 3D gotowy do zamieszkania w 24h

Komentowanie jest wyłączone.