Czy rogówka drukowana 3D może w przyszłości przyspieszyć leczenie pacjentów?

Czy rogówka drukowana 3D może w przyszłości przyspieszyć leczenie pacjentów?

Naukowcy z Uniwersytetu w Pohang (POSTECH) oraz Kyungpook National University School of Medicine z Korei Południowej, przeprowadzili wspólne badania, których wynikiem jest wydrukowana 3D, sztuczna rogówka.

Rogówka jest cienką, zewnętrzną warstwą pokrywającą źrenicę, która chroni ludzkie oko przed środowiskiem zewnętrznym. Ta warstwa jest pierwszą, która dopuszcza światło, dlatego musi być przezroczysta i elastyczna. Jak stwierdzono w badaniu, ze względu na jej różne funkcje, trudno jest opracować sztuczną rogówkę stosując biokompatybilne materiały, takie jak syntetyczne polimery, ponieważ brakuje jej przezroczystości. W Korei Południowej na dawcę rogówki czeka około 2,000 pacjentów. Okres oczekiwania wynosi średnio 6 lat. W celu znalezienia rozwiązania, które skróciłoby ten czas, naukowcy zintegrowali tusz pochodzący z tkanki rogówki, który ma naśladować przezroczystość ludzkiego odpowiednika w celu ewentualnej implantacji.

Zobacz także: Kodak wprowadził usługę „Design to Print”, aby twoje wydruki 3D były jeszcze lepsze

Czy rogówka drukowana 3D może w przyszłości przyspieszyć leczenie pacjentów?

 „Sugerowana strategia może spełnić kryteria zarówno przejrzystości, jak i bezpieczeństwa. Wierzymy, że da to nadzieję wielu pacjentom cierpiącym na choroby związane z rogówką ”.- powiedział profesor Jinah Jang z POSTECH

Zobacz także: Sandvik zaprezentował pierwszy kompozyt diamentowy podczas RAPID+TCT

Czy rogówka drukowana 3D może w przyszłości przyspieszyć leczenie pacjentów? 2

Według naukowców, ludzka rogówka jest zorganizowana w siatkowy wzór włókien kolagenowych. Wzór sieci w rogówce jest bezpośrednio związany z przezroczystością rogówki. Taka struktura została wygenerowana za pomocą specjalnej biodrukarki 3D z wykorzystaniem naprężenia ścinającego. Oznacza to, że średnica dyszy została dostosowana w niestandardowy sposób, aby uzyskać przepływ, który najlepiej wytworzyłby pożądaną strukturę siatki.

 

 

Źródło: 3dprintingindustry.comNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.