Czy przedmioty drukowane 3D mogą wyglądać naturalnie?

Czy przedmioty drukowane 3D mogą wyglądać naturalnie?

Popularny plastik, ewentualnie guma, coraz częściej stosowany metal, a może dopiero odkrywany cement – to materiały obecnie służące do drukowania w technologii 3D. Ciężko, aby elementy z nich powstające wyglądały „naturalnie”. Ale czy na pewno?

Prace niejakiego Andrew Murrell’a zaprzeczają tej tezie

W dzisiejszym artykule zaprezentuję Wam jego najnowsze dzieło – plastikowe skrzypce (drukowane w 3D), które wyglądają (i prawie grają), jakby zostały wystrugane z prawdziwego drewna.

Zobacz również: Javalele, szalone ukulele 3D

Z cyklu „Jak jest zrobione?”

Chyba nie myśleliście, że na Rabbit Form pominiemy tak ważną kwestię. Ale do rzeczy, do wykonania skrzypiec bohaterowi naszego artykułu posłużyła drukarka ROBO3D. Materiałem, jakiego użył do druku była mieszanka złożona z 60% plastiku oraz 40% trocin. Ze względu na ograniczenia technologiczne (za mała drukarka), skrzypce drukowane były w kilku częściach, które następnie pokryto farbą oraz dedykowanym olejem (aby nadać kolor naturalnego drewna).

Czy przedmioty drukowane w 3D mogą wyglądać naturalnie? 1

Następnie wszystkie wydrukowane elementy zostały złożone w całość, która prezentuje się o tak:

Czy przedmioty drukowane w 3D mogą wyglądać naturalnie?

Dlaczego Andrew postawił na trociny?

Jak sam wyjaśnia:

“Myślałem, że istnieje choć niewielka szansa, że dzięki ich zastosowaniu dźwięk wydawany przez skrzypce będzie lepszy”

Dodatkowo miał nadzieję, że połączenie plastiku oraz trocin spowoduje, że skrzypce będą po prostu solidniej zbudowane i nie rozpadną się podczas eksploatacji.

Czy przedmioty drukowane w 3D mogą wyglądać naturalnie? 2

Moim zdaniem cel został osiągnięty

Autor nietuzinkowego instrumentu twierdzi, że pomimo pół-plastikowej obudowy, skrzypce grają całkiem nieźle. Co prawda, wystąpiły niewielkie problemy z ich nastrojeniem, ale sam fakt, że sprzęt zbudowany z tworzywa posiada wartości akustyczne jest już niebywałym osiągnięciem.

Skrzypce 3D są zdecydowanie cichsze niż ich drewniana alternatywa. Cóż, ale śmiało można powiedzieć, że “Skrzypek na dachu” byłby w niebo wzięty.

Źródło: makezine.comProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


3 thoughts on “Czy przedmioty drukowane 3D mogą wyglądać naturalnie?

Komentowanie jest wyłączone.