Czujnik z tworzywa sztucznego, który jest zdolny do wykrywania niewielkich ilości wody

Czujnik z tworzywa sztucznego, który jest zdolny do wykrywania niewielkich ilości wody

Hiszpańsko – izraelski zespół naukowców pod kierownictwem Pilara Amo – Ochoa z Autonomicznego Uniwersytetu w Madrycie (UAM), opracował czujnik z tworzywa sztucznego z kompozytem, zdolny do wykrywania niewielkich ilości wody. Materiał do drukowania 3D z którego jest zrobiony jest nietoksyczny i zmienia kolor z fioletowego na niebieski w warunkach wilgotnych.

Na czujnik składa się materiał sensoryczny, tak zwany polimer koordynacyjny na bazie miedzi, związek z cząsteczką wody związaną z centralnym atomem miedzi. Naukowcy wykorzystali źródło światła Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY), PETRA III do analizy zmian materiału po podgrzaniu. „Po ogrzaniu związku do 60 stopni Celsjusza zmienia kolor z niebieskiego na fioletowy”, donosi Pilar Amo-Ochoa. Materiał podgrzano do 60 ° C, co usunęło cząsteczkę wody związaną z atomami miedzi, ostatecznie powodując zmianę barwy. Ta zmiana może zostać odwrócona poprzez pozostawienie jej w powietrzu, umieszczenie w wodzie lub umieszczenie w rozpuszczalniku ze śladowymi ilościami wody.

Zobacz także: Hydrophytes – interaktywne, futurystyczne rośliny wodne 4D [VIDEO]Czujnik z tworzywa sztucznego, który jest zdolny do wykrywania niewielkich ilości wody

„Zrozumienie, ile wody jest obecne w danym środowisku lub materiale, jest ważne – wyjaśnia naukowiec DESY, Michael Wharmby. Na przykład, jeśli jest za dużo wody w oleju, może ona nie smarować dobrze maszyn i jeśli w paliwie jest jej zbyt duża ilość, może nie wypalić się prawidłowo. „

Zobacz także: Najlepszy sposób gromadzenia wody na pustyni? Chrząszcz, kaktus i trawa!

Naukowcom udało się następnie zmieszać związek miedzi z tuszem do druku 3D i w ten sposób wydrukowali czujniki w kilku różnych kształtach, które testowano na powietrzu i w wodzie. Testy te wykazały, że wydrukowane obiekty 3D są jeszcze bardziej wrażliwe na obecność wody niż sam związek. W rozpuszczalnikach wydrukowane czujniki mogły już wykryć od 0,3 do 4 procent wody w mniej niż dwie minuty. Badanie otwiera drzwi do wykorzystania tej dużej rodziny związków, które są łatwe do syntetyzowania i wykazują interesujące właściwości magnetyczne, przewodzące i optyczne w dziedzinie funkcjonalnego druku 3D.

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.