Colossus – największa na świecie, przenośna drukarka 3D FGF

Colossus – największa na świecie, przenośna drukarka 3D FGF

Colossus, startup z siedzibą w Genk w Belgii, stworzył jedną z największych i najbardziej zaawansowanych drukarek 3D FGF. Jest jednocześnie pierwszym w pełni zintegrowanym i przenośnym systemem druku 3D, który umożliwia pracę z materiałami, pochodzącymi z recyklingu.

Zespół inżynierów Colossus opracował wielkoformatową drukarkę 3D z naprawdę imponującą specyfikacją. Po pierwsze, wykorzystuje ona system fuzji granulowanej (FGF), która umożliwia drukowanie z obszernej listy materiałów, poddanych i nie poddanych recyklingowi, takich jak rPP i rPLA. Jednym z powodów, dla których może drukować za pomocą tak wielu materiałów, jest fakt, że wytłaczarka może osiągnąć temperaturę 400 ° C. Jej prędkość druku wynosi aż 15 kg / godz. W głowicę drukującą wbudowany jest osuszacz, co zapewnia lepszą kontrolę jakości, a stół jest podgrzewany za pomocą specjalnego płynu, który zapewnia optymalny rozkład ciepła.

Colossus - największa na świecie, przenośna drukarka 3D FGF Colossus druk 3D w biznesie drukarki wielkoformatowe wielkoformatowe drukarki 3DColossus jest wielkości kontenera nie przez przypadek – jej konstruktorzy od samego początku zakładali, że będzie w pełni przenośna, usuwając wszystkie wymówki logistyczne, których używają firmy, aby nie oddawać do recyklingu swoich tworzyw sztucznych. Dzięki rozmiarowi konstrukcyjnemu ~ 3 m x 1,5 m, Colossus może drukować np. meble czy moduły konstrukcyjne.

Zobacz także: Josef Prusa wprowadza na rynek drukarkę 3D opartą na żywicy, SL1

Colossus przedstawia największą na świecie, przenośną drukarkę 3D FGF

Dodatkowo, dzięki One Project, stworzyli konsorcjum firm, które mogą przetwarzać odpady z tworzyw sztucznych, zebranych od klientów i je zwracać w formie pelletu do druku o wysokiej jakości. Oznacza to, że firmy takie jak Disney i Six Flags, które produkują i już zbierają ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych, mogą przekształcić te odpady na przykład w meble.

Zobacz także: Wielkoformatowa drukarka 3D X1000 V2 od German RepRap

Colossus przedstawia największą na świecie, przenośną drukarkę 3D FGF 2

Każdy Colossus wyposażony jest w gigantyczne okno, aby można było śledzić proces druku. Jest to dobre posunięcie, ponieważ firmy lubią pokazywać swoje wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, a bezpośredni recykling jest bardzo ważny.

Colossus przedstawia największą na świecie, przenośną drukarkę 3D FGF 1

Prototyp drukarki 3D dotychczas był prezentowany podczas festiwali muzycznych, takich jak np. Tomorrowland, czy Essencia, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Pomysłodawcy zapewniają, że każda drukarka Colossus FGF 3D może zostać wykonana na zamówienie, według indywidualnych wymagań klienta. Wszystkie drukarki Colossus można skonfigurować do pracy stacjonarnej lub przenośnej. Przyszłe wersje będą oferowały drukowanie wielomateriałowe i wydajność na poziomie 25 kg / godzinę.

 

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.