Chwytak inspirowany origami może unieść przedmioty 100 razy cięższe niż on sam! [VIDEO]

Chwytak inspirowany origami może unieść przedmioty 100 razy cięższe niż on sam! [VIDEO]

Grupa naukowców z Harvard University Wyss Institute i MIT CSAIL, opracowała robotyczny chwytak, który wykorzystuje drukowaną 3D strukturę origami do podnoszenia do 100 razy cięższych przedmiotów, niż jego własna masa.

Wykorzystując unikalną konstrukcję robota na kształt origami jest on w stanie podnieść wiele różnych przedmiotów  takich jak np. puszki z zupą, młotki, kieliszki do wina czy dron. Urządzenie w kształcie stożka, puste w środku i zasilane próżniowo, składa się z trzech części: drukowanego 3D, 16  -częściowego silikonowego szkieletu gumowego, szczelnej skóry otaczającej strukturę oraz złącza. Struktura zapada się wokół obiektu w podobny sposób, jak działa muchołówka, tj. zamykając się wokół obiektu . Chwytak robota może dostosować się do kształtu chwytanego obiektu, nie tracąc przy tym swojej wytrzymałości.

Zobacz także: Moritz Simon Geist drukuje 3D soniczne roboty, by grać elektryzującą muzykę techno

„Jedną z kluczowych cech podejścia do konstrukcji manipulatora jest jego prostota. Zastosowane materiały i strategie wytwarzania pozwalają nam szybko prototypować nowe chwytaki, dostosowane do potrzeb obiektu lub środowiska”- mówi Robert Wood, współautor i profesor Harvard’s School of Engineering i Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering

Zobacz także: Robotyczne meduzy, które w przyszłości będą mogły monitorować rafy koralowe

Chwytak inspirowany origami może unieść przedmioty 100 razy cięższe niż on sam! [VIDEO] druk 3D druk 3D w badaniach origami roboty Robotyka

Zespół zamontował chwytak na standardowym robocie, aby sprawdzić jego siłę na różnych obiektach. Chwytak zdołał uchwycić i podnieść przedmioty o 70 procent swojej średnicy i do 120 razy większej wagi bez ich uszkodzenia. Może również udźwignąć butelki ważące ok 4 kg. W przyszłości zespół ma nadzieję na dodanie komputerowego systemu wizyjnego, który pozwoliłby chwytakowi „zobaczyć”, co robi, umożliwiając uchwycenie określonych części obiektów. Planują także eksperymentować z różnymi kątami podejścia do obiektów docelowych.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.