CEGLANA PIKSELOZA- 50% TAŃSZA CEGŁA Z DRUKARKI 3D DLA LUDZI Z WYOBRAŹNIĄ

CEGLANA PIKSELOZA-  50% TAŃSZA CEGŁA Z DRUKARKI 3D DLA LUDZI Z WYOBRAŹNIĄ

Kariera cegły w budownictwie rozpoczęła się w starożytności i trwa nieprzerwanie przez ostatnie 7 tysiącleci. Pasjonaci technologii 3D nie byliby sobą, gdyby nie spróbowali wytworzyć tego w pełni tradycyjnego materiału w niekonwencjonalny sposób. Pixelstone, jako  firma z wielkimi aspiracjami,  prezentuje prototyp drukarki do wytwarzania ceglanych fasad.

Historia cegły ma swoje początki w  Mezopotamii,  następnie Egipt, Babilon, Bliski Wschód, starożytne cywilizacje Grecji i Rzymu, średniowieczne europejskie mury i zamki, angielskie XIX-wieczne piece kręgowe do wypału ceramiki budowlanej aż docieramy do współczesnej Holandii.
Właśnie tam firma Pixelstone postanowiła podjąć próbę zrewolucjonizowania dobrych i sprawdzonych rozwiązań produkcji cegieł.

CEGLANA PIKSELOZA- 50% TAŃSZA CEGŁA Z DRUKARKI 3D DLA LUDZI Z WYOBRAŹNIĄ 1Pixelstone to drukarka stworzona specjalnie do drukowania ceglanych fasad. Technologia polega na drukowaniu małych sześciennych cegiełek, z których każda staje się pikselem składającym się na efekt końcowy. Następnie poszczególne piksele tłoczone są do mieszarki, która zgodnie z zadanym algorytmem wytłacza je przez przewód i wiąże w całość. Proces odbywa się zgodnie z przygotowanym  przez projektanta cyfrowym wzorem.

CEGLANA PIKSELOZA- 50% TAŃSZA CEGŁA Z DRUKARKI 3D DLA LUDZI Z WYOBRAŹNIĄ 5Drukarka wytwarza cegiełki o różnych wielkościach, z różnych materiałów i w różnych kolorach. Nadal mamy do czynienia w tradycyjnym i prawdziwym materiałem, jednak dajemy architektom nieograniczone możliwości. Ceglane mozaiki zaprezentowane przez firmę Pixelstone to tylko namiastka możliwości „pikselowych puzzli”. Oprócz skomplikowanych wzorów kolorystycznych jest również możliwe otrzymanie bardziej zróżnicowanych faktur ścian poprzez wypukłości i wklęsłości łączonych ze sobą cegiełek.
Precyzja skonstruowanej maszyny zdecydowanie przewyższa ludzkie umiejętności  i pozwala otrzymać efekt, który chwilę wcześniej widzimy dokładnie na ekranach komputerów.

CEGLANA PIKSELOZA- 50% TAŃSZA CEGŁA Z DRUKARKI 3D DLA LUDZI Z WYOBRAŹNIĄ

„Produkcja” cegieł w tej technologii niesie ze sobą jeszcze jeden bardzo istotny przełom. Podczas wytwarzania cegiełek zużycie energii jest mniejsze o 90% w porównaniu do metod tradycyjnych. Dziś produkcja cegieł wiąże się z wypalaniem ich w temp. 1000C, co nie jest energetycznie efektywne. Drukarka będzie dostępna na rynku za 2 lata.  Aktualnie drukuje 5m2 ceglanej ściany w ciągu godziny, a przyszły koszt powstałego materiału budowlanego otrzymywanego tą metodą szacuje się na o połowę mniejszy od aktualnych cen.

Cegła odegrała wielką rolę w historii ludzkiej cywilizacji, a jej nowa odsłona pozwala spojrzeć na nią z większym dystansem.

CEGLANA PIKSELOZA- 50% TAŃSZA CEGŁA Z DRUKARKI 3D DLA LUDZI Z WYOBRAŹNIĄ 2

Możemy  spierać się, czy powszechnie funkcjonujące w naszych świadomościach rozwiązania technologiczne można na stałe zastąpić  śmiałymi wizjami naukowców.
Jednak były takie pomysły, które w przeszłości wydawały się śmieszne, a dziś są częścią naszej codzienności. Jak powiedział angielski prozaik Arthur C. Clarke:

„Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii.”
My z pełnym entuzjazmem przyjmujemy każdą nowość, a tym artykułem dokładamy kolejną cegiełkę do budowlanych nowości w druku 3D 😉

 

Źródło: https://3dprint.com/

Autor: Marta Brycht