Budowa drona przy użyciu wielofunkcyjnej drukarki 3D. Zobacz etapy krok po kroku.

Budowa drona przy użyciu wielofunkcyjnej drukarki 3D. Zobacz etapy krok po kroku.

Dzięki wielofunkcyjnej drukarce 3D, takiej jak ZMorph VX, użytkownicy mogą tworzyć złożone projekty przy użyciu wielu materiałów, w tym płyty PCB. W tym przypadku chcielibyśmy pokazać, w jaki sposób można skonstruować własnego drona. Projekt, który właśnie zobaczysz, nie byłby możliwy w przypadku typowej drukarki 3D, przeznaczonej wyłącznie do drukowania. Zobacz, jak powstaje niesamowicie wyglądający i funkcjonalny dron w przestrzeni roboczej na biurku.

Zobacz także: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o ZMorph VX i nie boicie się zapytać

Aby wykonać zindywidualizowanego drona, wykorzystano wszystkie metody produkcji, dostępne na ZMorph VX. Dzięki systemowi wymiennych głowic, urządzenie może pełnić rolę drukarki 3D, frezarki CNC, jak również maszyny do grawerowania laserowego.

Budowa drona przy użyciu wielofunkcyjnej drukarki 3D. Zobacz etapy krok po kroku.

W obudowie elektroniki, osłonach śmigieł i podwoziu zastosowano druk 3D przy użyciu materiału ABS. Z głowicy drukującej 3D, autorzy projektu przełączyli się na głowicę Laser PRO. Za jej pomocą przygotowali schemat elektroniki na płytce PCB. Do tak przygotowanego schematu elektroniki, wystarczyło dolutować odpowiednie, elektroniczne elementy, sterujące dronem. Dodano także światło LED. Następnie zastosowano głowicę CNC PRO do cięcia ramy z lekkiego i wytrzymałego kompozytu Dibond, a także do wycinania formy z wcześniej wytrawionego miedzianego laminatu. Następnie użyto standardową elektronikę, aby „ożywić” dron: zamontowano czujniki, główny procesor, akumulator, pilot radiowy.  Na samym końcu, niektóre elementy drona zostały pomalowane.

Budowa drona przy użyciu wielofunkcyjnej drukarki 3D. Zobacz etapy krok po kroku. 1

Wszystkie użyte materiały, takie jak filament ABS, Dibond, laminat PCB i elektronika kosztowały niecałe 400 złotych.

 

Źródło: materiały ZMorph

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.