Björk wydaje pierwszy w historii album w technologii wirtualnej rzeczywistości

Björk wydaje pierwszy w historii album w technologii wirtualnej rzeczywistości

Björk, islandzka piosenkarka, autorka tekstów i  kompozytorka nie od dziś słynie z pionierskich i odważnych projektów. Tym razem zdecydowała się na wydanie albumu w technologii VR na goglach HTC Vive – to pierwsza tego typu kooperacja w branży muzycznej.

„VR Album Exhibition” jest częścią 18-miesięcznego światowego tournée – wystawy Björk Digital, które będzie miało miejsce w największych miastach na Świecie, począwszy od Sydney przez Londyn, Tokio czy Paryż. Eksperymentalny album powstaje na bazie ostatniego wydawnictwa Björk, płyty zatytuowanej „Vulnicura”. Dzięki wirtualnej rzeczywistości i HTC Vive, fani artystki będą mogli zanurzyć się w dźwiękach trip hopu i podziwiać jednocześnie islandzkie krajobrazy – łąki, plaże czy skały.

Zobacz również: Przełomowy moment dla cywilizacji VR

Björk wydaje pierwszy w historii album w technologii wirtualnej rzeczywistości Björk Björk Digital HTC VIVE Notget Stonemilker VR Vulnicura wirtualna rzeczywistość

Pomysł na wydanie albumu VR, choć nowatorski, nie jest pierwszym zetknięciem wokalistki z tą technologią. W 2015 roku zrealizowany został teledysk 360 stopni do piosenki „Stonemilker”. Przyznam, że już wtedy zrobił na mnie ogromne wrażenie. Tym bardziej z niecierpliwością czekam na kontynuację tego obiecującego przedsięwzięcia.

Podczas realizacji kolejnego teledysku VR pt. „Notget” zostały wykorzystane trójwymiarowe skany wysokiej rozdzielczości, technologia motion capture, plenerowe studio oraz wideogrametria ze specjalnym systemem dźwiękowym czasu rzeczywistego. Wszystko po to, aby przenieść słuchacza w inny wymiar i pozwolić na dosłowne „zatopienie się” w dźwiękach muzyki.

Björk wydaje pierwszy w historii album w technologii wirtualnej rzeczywistości Björk Björk Digital HTC VIVE Notget Stonemilker VR Vulnicura wirtualna rzeczywistość 1

Ze współpracy z Björk zadowolenia nie kryje Rikard Steiber, wiceprezes ds. wirtualnej rzeczywistości w HTC:

„Chcemy zapewnić naprawdę immersyjne wrażenia użytkownikom HTC Vive, a partnerstwo z Björk wydawało się oczywiste. Björk jest pionierką, jeśli chodzi o używanie technologii do zanurzania słuchaczy w swojej muzyce, a wizualne koncepcje stworzone w ramach Björk Digital są fantastyczne. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Björk, i oferować jej fanom tak wyjątkowe przeżycia”.

Prywatnie, jako wieloletniej fance artystki – nie sposób się nie zgodzić z przedmówcą. Zatem czekam z niecierpliwością na finalny efekt pracy wraz z resztą muzycznego Świata :).

Autor: Milena PiskorzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


2 thoughts on “Björk wydaje pierwszy w historii album w technologii wirtualnej rzeczywistości

Komentowanie jest wyłączone.