BigRep testuje pierwszą, drukowaną 3D i bezpowietrzną oponę rowerową

BigRep testuje pierwszą, drukowaną 3D i bezpowietrzną oponę rowerową

BigRep, producent wielkoformatowych drukarek 3D, właśnie wydrukował pierwszą, bezpowietrzną oponę rowerową za pomocą własnego filamentu TPU Pro FLEX.

BigRep przetestował swoją oponę rowerową w dniu wczorajszym na ulicach Berlina. Opona okazała się być udanym prototypem, wykazującym łatwość i szybkość  produkcji a także elastyczność.

„Byliśmy w stanie zastąpić „powietrze” jako konieczność w oponie, dostosowując wzór do trójwarstwowej konstrukcji plastra miodu. W oparciu o tę samą zasadę projekt można zmienić tak, aby pasował do określonych rodzajów kolarstwa, warunków pogodowych czy prędkości” – powiedział Marco Mattia Cristofori, projektant BigRep.

Zobacz także: Unikatowa felga drukowana 3D od BigRep

BigRep testuje pierwszą, drukowaną 3D i bezpowietrzną oponę rowerową

Pokazuje to potencjał druku 3D w opracowywaniu nowych, złożonych geometrii, których nie można by wyprodukować przy użyciu tradycyjnych metod produkcji. Opona została wydrukowana w skali 1: 1 na drukarce BigRepONE 3D, o polu roboczym wielkości jednego metra sześciennego, bez potrzeby klejenia czy innych czynności postprodukcyjnych.

Drukowanie 3D w technologii FFF tego typu obiektu przy użyciu termoplastycznych elastomerów, może być wyzwaniem. Niemniej, jak twierdzą przedstawiciele firmy BigRep, dzięki Pro FLEX możliwe jest teraz drukowanie większych, elastycznych części, cechujących się mocną adhezją do podłoża i bez problemów z odrywaniem.

 

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.