BigDelta – 12-metrowa drukarka domów

BigDelta – 12-metrowa drukarka domów

W ciągu ostatniego czasu można było zobaczyć kilka projektów drukarek 3D o mamucich rozmiarach. Ale mało który jest tak intrygujący jak ten, włoskiej firmy WASP. Przedsiębiorstwo z półwyspu apenińskiego, buduje 12-metrową drukarkę 3D, drukującą domy, którą zaprezentuje podczas zbliżającej się 3-dniowej imprezy w Massa Lombarda, północnowłoskiej miejscowości z prowincji Rawenna. 

Dla tych, którzy nigdy nie słyszeli o WASP, warto wspomnieć o innowatorze i przedsiębiorcy Massimo Morettim. W ciągu ostatnich 20 lat pracował nad niezliczoną ilością innowacyjnych  projektów. Był jednym z pierwszych ludzi we Włoszech, korzystających w pełni z technologii druku 3D. Od produkowania RepRapów, po drukarki żywności. Wraz z grupą studentów z Wyższego Instytutu Rzemiosł Artystycznych (it.ISIA), kilka lat temu w Ravennie, założył WASP (World’s Advanced Saving Project).

Firma od jakiegoś czasu stara się urzeczywistnić swoje plany drukowania domów. Docelowo do krajów trzeciego świata. Idea jest prosta: Stworzyć środki do produkcji domów po przystępnych cenach i dostarczyć te środki do mieszkańców w regionach dotkniętych ubóstwem.
Można było już kiedyś usłyszeć o planach stworzenia drukarki 3D, specjalnie pod konstrukcję domów. Można było uwierzyć lub nie. Jednak w dniach 18-20 sierpnia w Massa Lombarda firma zaprezentuje największą na świecie drukarkę 3D, typu delta, BigDelta. Niewątpliwe jej 12-metrowa wysokość będzie robić wrażenie. Trzydniowa impreza obejmie m.in: koncerty, przedstawienia teatralne, warsztaty i konferencje.

bigdelta2-768x1024

Włoscy innowatorzy swoją koncepcję wyjaśniają w komunikacie prasowym:

BigDelta, to nie tylko spełnienie marzeń. To coś więcej. Jeśli weźmiemy pod uwagę szacunki według których prognozuje się, że do do 2030 roku nastąpi szybki wzrost wymagań mieszkaniowych dla ponad 4 miliardów ludzi, żyjących z rocznym dochodem poniżej 3000$. ONZ wykalkulowało, że w ciągu najbliższych 15 lat, aby sprostać tym wymaganiom, średnie zapotrzebowanie na nowe mieszkania będzie wynosiło 100 000.

I jak tu nie oprzeć się takiemu rynkowi?

Wszystkie wątpliwości dotyczące drukarki 3D typu Delta drukującej domy mogą zostać rozwiązane, podczas zbliżającego się odsłonięcia. Zobaczenie tej maszyny w akcji może być naprawdę zajmującym przeżyciem. Czas pokaże czy wielkoformatowa drukarka faktycznie zrewolucjonizuje druk 3D.

Źródło:

http://3dprint.com/94334/wasp-bigdelta-3d-printer/

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Adam RuszkowskiAdam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.