Bezprzewodowe słuchawki EEG i druk 3D

Bezprzewodowe słuchawki EEG i druk 3D

Nieustanny rozwój technologii bezprzewodowych, takich jak np. bluetooth czy bezprzewodowy internet, powoduje wkraczanie tych systemów w głąb naszego życia codziennego. Jeśli ktoś myślał, że z wykorzystaniem druku 3D, nie jest możliwe stworzenie urządzenia mającego zastosowanie zarówno w życiu codziennym jak i przemyśle medycznym, teraz będzie musiał zweryfikować swój pogląd.

Firma Imec wraz z Holsc Centre i Wydziałem Wzornictwa i Inżynierii Przemysłowej z Delft University of Technology (TUDelft), opracowali bezprzewodową wersję elektroencefalogramu. Powstał w formie słuchawek. Zestaw ten zapewnia doskonałą wygodę i bardzo wysoką jakość sygnału EEG. To co powoduje, że ich słuchawki stają się jeszcze bardziej nowatorskim rozwiązaniem to fakt, iż umożliwiają one wymianę informacji na linii mózg – komputer. Zestaw słuchawkowy umożliwia także monitorowanie emocji i nastroju danego użytkownika, dzięki specjalnej aplikacji na smartfony.

eegHeadset

Słuchawki EEG opracowane przez Hols Centre i IMEC. Zestaw umożliwia skuteczną komunikację na linii komputer – mózg i może kontrolować nastrój i emocje za pomocą aplikacji na smartfony

Imec jest firmą zaangażowaną w badania w dziedzinie nanoelektroniki. Wykorzystuje swoją wiedzę naukową z innowacyjnej mocy globalnych partnerstw w teleinformatyce, opiece zdrowotnej i energii. Dostarcza także rozwiązania technologiczne mające znaczenie dla przemysłu. Główna siedziba znajduje się w Leuven w Belgii, a swoje odziały mają także w innych krajach na 3 kontynentach.

Do niedawna skuteczne metody śledzenia samopoczucia w sytuacjach życia codziennego, ograniczały się do niewygodnych rozwiązań, które na dodatek były bardziej inwazyjne. Ta aparatura reprezentuje nie tylko nową generację wcześniej nieporęcznych urządzeń medycznych „codziennego użytku”. Robi to ze znacznie zwiększonym poziomem użyteczności, gdy weźmiemy pod uwagę zdolność współpracy z istniejącymi komórkami.

imec-3d-printed-headset

Bezprzewodowe słuchawki EEG wyposażone są w suche elektrody. Są łatwe do zastosowania we wspieraniu długoterminowego monitorowania życia codziennego. Mogą także znaleźć zastosowanie w wielu innych, pozamedycznych dziedzinach życia. Aparatura może być wykorzystywana np. w grach video, gdzie rejestrowałaby relaks, zaangażowanie graczy i ich koncentrację. Agencjom reklamowym mogłaby posłużyć zaś do zbadania tego, które kampanie docierają do najgłębszych pragnień potencjalnego klienta.

Projektowanie i skonstruowanie tego urządzenia wiązało się z kilkoma problemami technicznymi. Wśród nich był wymóg znalezienia równowagi pomiędzy jakością sygnału a komfortem noszenia. Aby mieć pewność że poziom impulsów będzie odpowiedni, elektrody muszą być dopasowane do głowy użytkownika z odpowiednim ciśnieniem. Według twórców jest to szczególnie ważne, gdy pomiar wykonuje się w dłuższych okresach. Ten odpowiedni balans musi być zachowany dla ludzi o różnych wielkościach głowy.

wireless-headset-3d-printing

Odpowiednie zrównoważenie udało się osiągnąć. Zestaw słuchawkowy jest wytwarzany w jednym kawałku przy użyciu techniki druku 3D. Następnie elementy elektroniczne są aplikowane i pokryte gumową wkładką, również wytworzoną z wykorzystaniem druku przestrzennego. Czujniki, które rejestrują prądy czynnościowe mózgu, umieszczone są w przedniej części zestawu. Umiejscowienie było ważne dla odpowiedniego odbioru zbilansowanego sygnału EEG.

Mobilna aplikacja relacjonuje emocjonalny stan użytkownika. Zbiera i analizuje dane dotyczące środowiska, takie jak: lokalizacja, odległość innych czy pora dnia. Po zakończeniu procesu, generuje informację zwrotną dotyczącą (nie zawsze świadomego) wpływu otoczenia na emocje badanej osoby.

Projekt ten charakteryzuje unikalne połączenie wygody i skuteczności działania, oraz (dzięki wykorzystaniu druku 3D) względnie nie duże koszty wytworzenia. Można zatem oczekiwać, że już w niedalekiej przyszłości takie specjalne słuchawki trafią na nasze głowy.

Źródła:

http://3dprint.com/91467/3d-printed-eeg-headphones/,
http://www.ptnd.pl/nd/neurologia_29-53-56.pdf.

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Adam RuszkowskiAdam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.


One thought on “Bezprzewodowe słuchawki EEG i druk 3D

Komentowanie jest wyłączone.