Babiloński tablet, czyli jak uczyli się nasi przodkowie

Babiloński tablet, czyli jak uczyli się nasi przodkowie

Pewnie tego nie pamiętacie (bo niby jak?!), ale prawie 4000 lat temu nauka w szkołach wyglądała z goła inaczej. Pewnie Was to zdziwi (serio?) – nie było komputerów, tabletów, a nawet kalkulatorów. Powiem więcej, część wiedzy matematycznej, jaką obecnie posiadamy w czasach Babilończyków nie została jeszcze odkryta. Do czego zmierzam? Na Rabbit Form piszemy o nowinkach i ciekawostkach związanych z 3D, dlatego tej tematyki nie zabraknie i w tym artykule. Jak połączyliśmy starożytność z 3D? Zapraszam do lektury.

Okrągły tablet

Babilończycy w swoich obliczeniach matematycznych, a zwłaszcza geometrycznych posługiwali się niezwykłym, wyrzeźbionym z gliny tzw. okrągłym tabletem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możemy choć na chwilę cofnąć się do tych zamierzchłych czasów i zobaczyć, jak z popularną matmą radzili sobie starożytni. Albowiem pracownikom Uniwersytetu Yale udało się odtworzyć wygląd tego ówczesnego cudu techniki. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie technologia 3D.

Dzięki zastosowaniu skanowania 3D na odkrytych niegdyś pozostałościach dawnej cywilizacji, a następnie wykonaniu druku 3D, naukowcom udało się odtworzyć ten niezwykły przedmiot.

Zobacz również: 3D ratuje szczątki wiekowego dinozaura

Zobaczcie sami, jak dziś prezentuje się ten starożytny tablet:

Babiloński tablet, czyli jak uczyli się nasi przodkowie

Trochę mało podobny do swojego młodszego brata, nieprawdaż?

Słowem wyjaśnienia, czyli do czego on tak właściwie służył?

Babiloński tablet powstał pomiędzy 1900 a 1700 rokiem przed naszą erą. Znajdują się na nim liczby oraz diagramy, które zawierają podstawowe (pierwotne) założenia twierdzenia Pitagorasa. Pamiętacie jeszcze jak ono brzmiało?

Zobacz również:

Babilończycy naturalnie nie posługiwali się znaną nam dzisiaj numeracją. Na poniższym zdjęciu możecie podziwiać, jak wyglądał babiloński zapis liczb:

Babiloński tablet, czyli jak uczyli się nasi przodkowie 1

Podsumowując

Technologia 3D bawi, uczy, często ratuje ludzkie zdrowie i życie. Do tej listy możemy dzisiaj dodać także pamięć o starożytnych cywilizacjach.

http://www.3ders.org/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)