Apple właśnie opatentował koncept kolorowego druku 3D

Apple właśnie opatentował koncept kolorowego druku 3D

Firma Apple znana z takich urządzeń jak choćby iPhone, iPod czy sklepu iTunes wkracza w świat druku przestrzennego, patentując koncepcje maszyny do kolorowego druku 3D.

Patent zatytułowany „Method And Apparatus For Three Dimensional Printing Of Colored Objects” czyli „Metoda i aparatura do trójwymiarowego druku kolorowych obiektów”, został opublikowany wczoraj (3.12.2015). Apple Inc. zgłosiło patent do urzędu w maju 2014.

Patent przedstawia schemat maszyny o dwóch głowicach. Jedna głowica nakłada materiał a druga go koloruje. Metoda przedstawiona jest w kilku wariantach, gdzie głowice występują w różnym ustawieniu. Jedna z wersji zakłada ułożenie głowic równolegle, inna przedstawia głowice jako niezależne. Patent określa też wariant gdzie model kolorowany jest po wydrukowaniu całości. Ciekawostką jest to, że nad podobnymi rozwiązaniami pracowali też inni, między innymi krakowski Pirx.

Apple własnie opatentował koncept kolorowej drukarki 3D 1

Apple własnie opatentował koncept kolorowej drukarki 3D

Ze schematu zawartego w patencie Apple wyraźnie wynika, że kolorowanie fragmentów lub całego obiektu odbywa się w kolejnym etapie druku. Nie określono jednoznacznie sposobu nakładania koloru. Określono całą listę, która zawiera: natrysk aerografem, aplikacja spray, kolorowanie flamastrami / pisakami i oczywiście zastosowanie technologii InkJet znanej z drukarek atramentowych.

Opatentowanie takiego rozwiązania nie oznacza ze stuprocentową pewnością, że Apple wypuści na rynek kolorową drukarkę 3D. Jednakże w opisie pojawia się ewidentne przeznaczenie maszyny jako urządzenia do użytku domowego. Z tego możemy wywnioskować, że Apple jest zainteresowany dostarczaniem rozwiązań, które trafią do przysłowiowego, statystycznego „Johna Kowalskiego” .

This increases versatility of objects that can be printed by a 3D printer and extends the use to more everyday objects. For example, toys could be printed using such a printer at home.

Ze szczegółami patentu Apple Inc. można zapoznać się na rządowej stronie United States Patent and Trademark Office lub obejrzeć na stronie Scribd.

Źródła: [ 3ders 1], [ Macrumors 2]

Masz informacje o interesujących patentach związanych z drukiem 3D? Napisz do nas lub zaproponuj artykuł na stronę.

Autor: Łukasz BrandtPasjonat nowoczesnych technologii i myśli twórczej. Projektant form przemysłowych i eksperymentator.