Aguahoja- niesamowita kolekcja naturalnych artefaktów

Aguahoja- niesamowita kolekcja naturalnych artefaktów

Naukowcy z Mediated Matter Group w MIT Media Lab stworzyli Aguahoja- kolekcję naturalnych artefaktów, które zostały zaprojektowane cyfrowo i wykonane  robotycznie ze składników molekularnych występujących w drzewach, egzoszkieletach owadów, jabłkach i kościach.

Aguahoja wykorzystuje naturalne ekosystemy jako inspirację dla procesu produkcji materiału, który nie wytwarza odpadów. Celuloza, chitozan, pektyna i węglan wapnia są łączone i mieszane. Te przypominające skórę struktury są projektowane i produkowane tak, jakby były uprawiane. Ich montaż nie jest wymagany.

Zobacz także: Gaia, dom wydrukowany 3D z naturalnych materiałów, który kosztuje mniej niż iPhoneAguahoja- niesamowita kolekcja naturalnych artefaktów

Aguahoja- niesamowita kolekcja naturalnych artefaktów 2

Zobacz także: Zero Waste Lab przetwarza tworzywa sztuczne w meble do przestrzeni miejskiej

Aguahoja I o wysokości pięciu metrów składa się z biokompozytów o różnym stopniu sztywności, elastyczności i nieprzezroczystości, stanowiących fasadę lub „skórę strukturalną”. Pod koniec swojego cyklu życia, kiedy nie jest już użyteczna, struktura może zostać zaprogramowana do degradacji w wodzie, przywracając w ten sposób jej składowe elementy do naturalnego ekosystemu, zwiększając cykle zasobów naturalnych, które umożliwiły jej utworzenie. Ten poziom „programowania środowiskowego” może w przyszłości umożliwić budowę struktur modyfikujących ich właściwości w stosunku do sezonu: nawet niewielkie zmiany w składzie molekularnym biokompozytów mogą mieć ogromny wpływ na ich konstrukcję i rozkład.

Aguahoja- niesamowita kolekcja naturalnych artefaktów 3

Aguahoja- niesamowita kolekcja naturalnych artefaktów Aguahoja druk 3D w badaniach sztuka

Projekt reprezentuje 6 lat poszukiwań Neri Oxmana i jego zespołu w komputerowo „wyhodowanych” i wytworzonych robotycznie, biokompatybilnych kompozytach materiałów, które razem tworzą „bibliotekę” funkcjonalnych biopolimerów. Artefakty w tej kolekcji są zróżnicowane pod względem wyglądu, struktury i zachowania środowiskowego; wszystkie jednak składają się z tych samych składników: chitozanu, celulozy, pektyny i wody.

 

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.