A gdyby tak powrócić do przyszłości… z Cellular Table

A gdyby tak powrócić do przyszłości… z Cellular Table

A gdyby tak móc powrócić do przyszłości i posiąść maszynę czasu w postaci auta DeLorean z kultowego filmu pod tym samym tytułem? Taki pojazd wyposażony w kondensator strumienia pozwoliłby nam zajrzeć kilkanaście lat do przodu, podobnie jak głównemu bohaterowi, McFlay’owi. Tak mógłby rozpoczynać się ten artykuł jeszcze kilka lat temu. Dziś możecie go mieć we własnym domu czy biurze. Znając już wydrukowane domy, podejrzewam, że podbije Wasze serca swoją niesamowitą budową. Oczaruje niecodziennym spektaklem cieni, jaki powstaje dzięki niebanalnej strukturze, z której jest zbudowany. Na wasze usta będą cisnąć się słowa zachwytu i odtąd nie będziecie mogli już oderwać od niego wzroku.

Naszym głównym aktorem jest „Cellular Table”, zdecydowanie wyróżniający się budową na tle swoich znajomych królika – mebli drukowanych w technologii druku przestrzennego. Ten magiczny przedmiot porusza w sobie o wiele więcej zagadnień. Stolik kawowy jest częścią kontynuacji badań londyńskiego projektanta przemysłowego Onur Ozkaya, wykładowcy na London Metropolitan University (The CASS) i Cambridge School of Arts. Jego rozważania i praktyka skupiają się przede wszystkim na geometrii, materiałach i skomplikowanych technikach produkcyjnych w celu znalezienia inteligentnych rozwiązań projektowych  i ich możliwością zastosowania w życiu codziennym.

A gdyby tak powrócić do przyszłości… z Cellular Table DeLoren

Stolik komórkowy składa się z dwóch warstw o różnej grubości w celu uzyskania efektu pustych przestrzeni, dzięki którym powstają interesujące cienie o różnych porach dnia. Szkielet stolika drukowany jest przy pomocy druku przestrzennego z tworzywa ABS. Drukowanie trwało około 48 godzin. Geometryczną podstawę stolika poza nowoczesnym designem i lekką konstrukcją, cechuje również duża wytrzymałość. Lekką i wizualnie dość skomplikowaną ramę stołu elegancko podtrzymuje duży szklany blat. Brzmi niewiarygodnie? Rama stołu przeznaczona zarówno do wnętrz biurowych jak i mieszkalnych, posiada wymiary 30 x 30 x 35 cm, oraz szerszą taflę szkła. Ze względu na swój pomysłowy design, stolik ten zdobył nawet prestiżową nagrodę A’Design Silver Design Award 2015.

A gdyby tak powrócić do przyszłości… z Cellular Table DeLoren 1

„Cellular Table” jest super lekkim prototypem mebla, który pozwala nam dotknąć nowoczesnych metod produkcji i projektowania, dających znacznie bardziej pomysłowe produkty i lepsze parametry wytrzymałościowe. Uświadamia, że druk 3D staje się atrakcyjnym narzędziem projektowym, dającym niezmierzone pokłady nowych możliwości. Taka struktura stolika nie powstałaby pewnie nigdy, gdyby nie ogromny potencjał druku 3D. Kto wie, może niedługo będzie miał kluczowe znaczenie w naszym życiu i stanie się naszą codziennością. Kolejny raz trzymam kciuki za naszą ulubioną technologię.

Autor: Paulina Kubicz