Zawał serca ujarzmiony? Druk 3D pomaga kardiologii

Zawał serca ujarzmiony? Druk 3D pomaga kardiologii

Choroby serca i naczyń ( w tym przede wszystkim zawał serca) to ciągle główny problem zdrowotny w Polsce. W 2009 roku odpowiadały za niemal połowę zgonów w naszym kraju. Szacuje się, że już za pięć lat umieralność z ich powodu przekroczy 200 tys. przypadków rocznie*. Te statystyki mogą przerażać. Są jednak i dobre wieści.

Naukowcy pracują właśnie nad lepszym zrozumieniem układu krwionośnego człowieka. Pomaga im w tym diagnostyka obrazowa oraz – jakżeby inaczej – modelowanie i druk 3D.

Używając tych zaawansowanych technologii, zespół lekarzy oraz inżynierów z uniwersytetu w Melbourne zdołał uzyskać nowe informacje, które umożliwiają dogłębną analizę zagadnień związanych z ciśnieniem i przepływem krwi.

Znacząca – jeśli nie kluczowa – rola w tych badaniach przypadła drukowanym replikom tętnic pacjentów, bo to właśnie dzięki nim australijscy lekarze już przygotowują się do implantacji drukowanych stentów.

zaprojektujemy szkolenie z druku 3d dla twojej firmy

Do tej pory te małe „sprężynki”, służące przywracaniu drożności naczyń krwionośnych u pacjentów po zawale lub cierpiących na stabilną chorobę wieńcową, wykonywano z metalu, najczęściej ze stali 316 LVM albo stopu chromowo-kobaltowego. Zespół z Australii zamierza produkować je z biokompatybilnego i biodegradowalnego materiału, który tuż po wykonaniu swojej roboty, a więc po rozszerzeniu tętnicy, będzie zdolny rozpuścić się zupełnie bez śladu. Co więcej drukowane stenty będą niejako szyte na miarę, a więc personalizowane według potrzeb danego chorego

Zawał serca ujarzmiony? Druk 3D pomaga kardiologii angioplastyka choroba wieńcowa druk 3D druk 3d w medycynie stenty zawał serca

Stosowane w kardiologii interwencyjnej stenty przeciwdziałają zwężaniu się ścian osłabionych tętnic, ale niestety raz wszczepione pozostają w ciele pacjenta na zawsze. Tymczasem tętnice zwykle goją się same, a więc potrzebują właściwie tylko tymczasowego „rusztowania”. Dlatego też jesteśmy żywo zainteresowani nową generacją stentów, które mogłyby zostać wchłonięte przez organizm – mówi Peter Barlis ze szpitala Saint Vincent w Melbourne.

Zawał serca ujarzmiony? Druk 3D pomaga kardiologii angioplastyka choroba wieńcowa druk 3D druk 3d w medycynie stenty zawał serca 1

Czyżby zawał serca i choroba wieńcowa zostały właśnie ujarzmione? Na twierdzącą odpowiedź jest zdecydowanie za wcześnie. Trzymamy jednak kciuki za Australiczyków i obiecujemy śledzić ich – miejmy nadzieję – sukcesy.


*Dane na podstawie raportu „Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów serca w Polsce. Ocena na podstawie Narodowej Bazy Danych Zawałów Serca AMI-PL 2009-2012”.

Źródło: 3dnatives.com

Autor: Aleksandra Skimina