Zawał serca ujarzmiony? Druk 3D pomaga kardiologii

Zawał serca ujarzmiony? Druk 3D pomaga kardiologii

Choroby serca i naczyń ( w tym przede wszystkim zawał serca) to ciągle główny problem zdrowotny w Polsce. W 2009 roku odpowiadały za niemal połowę zgonów w naszym kraju. Szacuje się, że już za pięć lat umieralność z ich powodu przekroczy 200 tys. przypadków rocznie*. Te statystyki mogą przerażać. Są jednak i dobre wieści.

Naukowcy pracują właśnie nad lepszym zrozumieniem układu krwionośnego człowieka. Pomaga im w tym diagnostyka obrazowa oraz – jakżeby inaczej – modelowanie i druk 3D.

Używając tych zaawansowanych technologii, zespół lekarzy oraz inżynierów z uniwersytetu w Melbourne zdołał uzyskać nowe informacje, które umożliwiają dogłębną analizę zagadnień związanych z ciśnieniem i przepływem krwi.

Znacząca – jeśli nie kluczowa – rola w tych badaniach przypadła drukowanym replikom tętnic pacjentów, bo to właśnie dzięki nim australijscy lekarze już przygotowują się do implantacji drukowanych stentów.

Do tej pory te małe „sprężynki”, służące przywracaniu drożności naczyń krwionośnych u pacjentów po zawale lub cierpiących na stabilną chorobę wieńcową, wykonywano z metalu, najczęściej ze stali 316 LVM albo stopu chromowo-kobaltowego. Zespół z Australii zamierza produkować je z biokompatybilnego i biodegradowalnego materiału, który tuż po wykonaniu swojej roboty, a więc po rozszerzeniu tętnicy, będzie zdolny rozpuścić się zupełnie bez śladu. Co więcej drukowane stenty będą niejako szyte na miarę, a więc personalizowane według potrzeb danego chorego

Zawał serca ujarzmiony? Druk 3D pomaga kardiologii angioplastyka choroba wieńcowa druk 3D druk 3d w medycynie stenty zawał serca

Stosowane w kardiologii interwencyjnej stenty przeciwdziałają zwężaniu się ścian osłabionych tętnic, ale niestety raz wszczepione pozostają w ciele pacjenta na zawsze. Tymczasem tętnice zwykle goją się same, a więc potrzebują właściwie tylko tymczasowego „rusztowania”. Dlatego też jesteśmy żywo zainteresowani nową generacją stentów, które mogłyby zostać wchłonięte przez organizm – mówi Peter Barlis ze szpitala Saint Vincent w Melbourne.

Zawał serca ujarzmiony? Druk 3D pomaga kardiologii angioplastyka choroba wieńcowa druk 3D druk 3d w medycynie stenty zawał serca 1

Czyżby zawał serca i choroba wieńcowa zostały właśnie ujarzmione? Na twierdzącą odpowiedź jest zdecydowanie za wcześnie. Trzymamy jednak kciuki za Australiczyków i obiecujemy śledzić ich – miejmy nadzieję – sukcesy.


*Dane na podstawie raportu „Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów serca w Polsce. Ocena na podstawie Narodowej Bazy Danych Zawałów Serca AMI-PL 2009-2012”.

Źródło: 3dnatives.com

Autor: Aleksandra Skimina