Zaskakująco tania i wysokiej jakości drukarka 3D SinterIT dostępna na początku 2015 r.

Zaskakująco tania i wysokiej jakości drukarka 3D SinterIT dostępna na początku 2015 r.

Polska wkracza na rynek producentów drukarek SLS. Maszynę zaprojektował zespół SinterIT, który zapowiada, że pierwsze zamówienie będzie można zrealizować już na początku 2015 r.

Do tej pory w Polsce szeroko rozwinął się sektor producentów drukarek 3D w technologii FDM. Na naszym rodzimym rynku mamy już wiele ciekawych i niezwykle konkurencyjnych takich modeli. Jednak wciąż brakuje u nas firm, które odważnie rozpoczęłyby ekspansję przy produkcji urządzeń drukujących w innych, znacznie kosztowniejszych technologiach. Tę lukę postanowił wypełnić SinterIT proponując profesjonalną maszynę, która sprawi, że technika SLS wreszcie stanie się opłacalna. Obecnie firma jest w ostatnim stadium doskonalenia swojego prototypu.

Drukarka 3D SinterIT. Źródło: SinterIT

Drukarka 3D SinterIT. Źródło: SinterIT

Drukarka 3D opracowana przez zespół SinterIT działa w technologii SLS (Selective Laser Sintering). Jest to bardzo użyteczna metoda, która ma znacznie większe możliwości wydruku w porównaniu do technologii FDM czy SLA. Można nią wytwarzać niewielkie, trwałe i elastyczne (np. ze sproszkowanego nylonu 12) obiekty czy prototypy, o dużej szczegółowości oraz ulepszonej teksturze. Dlatego projektanci z SinterIT postanowili rozwinąć się w tej dziedzinie i wynaleźć wyjątkową maszynę.

Przede wszystkim jest to profesjonalny, wysokiej jakości sprzęt, który jednocześnie będzie w bezkonkurencyjnie niskiej cenie. Obecnie najtańsze drukarki SLS kosztują ponad 600 tys. zł (180 000 USD), zaś twórcy z SinterIT swoją wyceniają na ok. 16–17 tys. zł (5 000 USD). Zatem jest to koszt porównywalny z kupnem drukarki 3D w technologii FDM. Zespół równocześnie zapewnia, że jakość wydruków jest bardzo dobra, z niemalże niewidocznym warstwowaniem. Ta relacja ceny do jakości możliwa jest dzięki zastosowaniu prostych, a zarazem innowacyjnych komponentów, przy zachowaniu dbałości o ich jak najlepszy gatunek.

Zespół SinterIT składa się z doświadczonych inżynierów sprzętu elektronicznego, deweloperów oprogramowania oraz grafiki 3D. Po udoskonaleniu nowej drukarki, na początku nowego roku firma zamierza rozpocząć crowdfunding’ową kampanię na Kickstarterze (podobnie jak wiele innych pracowni związanych z drukiem 3D, np.: niedawno Hero Forge czy wcześniej projekt Omni3D oraz Studio Swine). Realizacja pierwszych zamówień natomiast datowana jest na pierwszą połowę 2015 r.

Specyfikacja drukarki 3D SinterIT:

  • technologia SLS,
  • wydruk wykorzystujący sproszkowany materiał w różnorodnych kolorach,
  • obszar roboczy – 150 mm x 150 mm x 200 mm,
  • drukowanie przy prędkości do 500 mm/s,
  • podgrzewany stół do temperatury 180°C,
  • w pełni złożona,
  • sterowana za pomocą WiFi,
  • cena wykorzystywanego materiału – mniej niż 335 zł (100 USD) za 1 kg.

Autor: Łukasz Brandt

Łukasz Brandt – pasjonat nowoczesnych technologii i myśli twórczej. Współtwórca pracowni Rabbit Form, specjalizującej się w szkoleniach i usługach związanych z drukiem 3D. Od 2013 roku prowadzi regularne szkolenia uczące ludzi efektywnego wykorzystania druku 3D. Z zamiłowania programista i projektant interfejsów. Absolwent Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Projektant form przemysłowych i eksperymentator.
3 thoughts on “Zaskakująco tania i wysokiej jakości drukarka 3D SinterIT dostępna na początku 2015 r.

Komentowanie jest wyłączone.