Od zabawki, po poważnie urządzenie, czyli krótka historia o HTC Vive i NASA

Od zabawki, po poważnie urządzenie, czyli krótka historia o HTC Vive i NASA

Pamiętacie artykuł o urządzeniu HTC Vive? Z założenia jego twórców miała to być ciekawa zabawka służąca do obcowania z wirtualną rzeczywistością. NASA postanowiła wykorzystać to nieco inaczej…

Gogle HTC Vive, jako element szkolenia przyszłych astronautów

Niedawno Nvidia (amerykańska firma komputerowa) zorganizowała konferencję GPU Technology Conference – w skrócie GTC, na której jednymi z prelegentów byli przedstawiciele Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. To właśnie podczas tego wydarzenia, reprezentanci NASA podzielili się informacją, że ich programy szkoleniowe przygotowujące astronautów do podróży kosmicznych doczekały się porządnej aktualizacji.

Aby jeszcze lepiej przygotować przyszłych podróżników na to, co może spotkać ich w kosmosie, od teraz będą one (szkolenia) oparte na technologii wirtualnej rzeczywistości stosowanej przy użyciu sprzętu dostarczanego przez HTC Vive.

Chleb powszedni

Technologia wirtualnej rzeczywistości dla samej NASA to naturalnie nic nowego. Stosowano ją już wielokrotnie. Jednak po raz pierwszy tak duża instytucja postawiła na dość popularny i tani (z jej perspektywy) sprzęt.

Jak to działa?

System szkoleń przygotowawczych obejmuje wspomniane już gogle HTC Vive oraz aplikację służącą do ich obsługi, którą zbudowano w oparciu o silnik Unreal Engine 4. Zastosowanie technologii NVIDIA PhysX pozwoliło natomiast na dokładne odwzorowanie zachowania przedmiotów poruszających się w przestrzeni kosmicznej.

Przyszli astronauci mogą dokładnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami podróży, albowiem sprzęt ten dokładnie odwzorowuje wnętrza rakiety, jak i samej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Co więcej, mogą oni także z bliska przyjrzeć się jej załodze.

Zobaczcie, jak to działa:

NASA swój program szkoleniowy nazwała „Hybrid Reality”. To wszystko za sprawą tego, iż dochodzi w nim do mieszania się rzeczywistości. Część elementów znajdujących się w kosmosie ma swoje odpowiedniki na Ziemi. Dlatego podczas szkolenia, kursanci mogą zarówno zobaczyć, jak i dotknąć np. kokpit podkładowy, czy półki znajdujące się na stacji.

Od zabawki, po poważnie urządzenie, czyli krótka historia o HTC Vive i NASA gogle HTC HTC VIVE kosmos loty w kosmos NASA NVIDIA VR

Dodatkowego „smaczku” nadaje fakt, że do programu można podłączyć kilka osób. Dzięki temu niektóre lekcje mogą odbywać się grupowo np. trening rozładunku zaopatrzenia, czy wspólna naprawa usterek.

Kiedy wersja cywilna?

Agencja wcale nie wyklucza, że kiedyś system ten zostanie oddany w ręce cywilów. Nie wiem, jak Wy, ale ja chętnie odbyłbym takie szkolenie.



Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


2 thoughts on “Od zabawki, po poważnie urządzenie, czyli krótka historia o HTC Vive i NASA

Komentowanie jest wyłączone.