XYZ to za mało – kolejna drukarka 3D korzysta z 5 osi

XYZ to za mało – kolejna drukarka 3D korzysta z 5 osi

Øyvind Kallevik Grutle. Brzmi niemal jak „konstantynopolitańczykowianeczka”? Tymczasem to nie kolejny łamaniec językowy, a godność pewnego doktoranta Wydziału Robotyki Uniwersytetu w Oslo, który właśnie opublikował na Youtube filmy przedstawiające pięcioosiową drukarkę 3D własnego projektu.

W czym rzecz? Mamy zatem 3 osie, które większości zbzikowanych na punkcie druku 3D są już znane (XYZ), a do tego jeszcze obrót z północy na południe (θ – theta) i ze wschodu na zachód (φ – phi).

A czemu ma to właściwie służyć? Główną zaletą jest sprawne tworzenie kształtów przybierających formę zwisu. Brzmi enigmatycznie lub niepokojąco? Zobaczcie poniżej.

Grutle opierał się na RepRap Omerod, który zmodyfikował w taki sposób, aby móc działać w pięciu płaszczyznach. W szczególności chodziło tu o kwestie oprogramowania – głowica porusza się nam bowiem w układzie współrzędnych sferycznych.

Trzeba podkreślić, że Grutle nie jest tu pionierem – nie tak dawno temu udaną kampanię dotyczącą 5-osiowej drukarki 3D przeprowadziła na Kickstarterze  pochodząca z Londynu firma 5AXISMAKER. Norweg obiecuje nam jednak coś więcej niż Brytyjczycy – już w sierpniu wyniki jego pracy nad oprogramowaniem mają być dostępne w open source.

Czekamy i życzymy powodzenia!

Źródło: www.makery.info

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina
One thought on “XYZ to za mało – kolejna drukarka 3D korzysta z 5 osi

Komentowanie jest wyłączone.