Wyjątkowy długopis 3D działający w technologii SLA

Wyjątkowy długopis 3D działający w technologii SLA

Future Make Technology LLC prezentuje swój długopis 3D Polyes Q1. To pierwszy doodler wykorzystujący technologię SLA. Projekt niedawno ruszył na Kickstarterze.

Po raz kolejny Kickstarter pomaga ruszyć z innowacyjnym projektem. Pisaliśmy już o wielu pomysłach, jak np. zespołu SinterIT czy Hero Forge. Tym razem przyjrzymy się bliżej jedynemu w swoim rodzaju, bezprzewodowemu długopisowi 3D Polyes Q1, działającemu w technologii SLA! Twórcą tego gadżetu jest Future Make Technology LLC.

Polyes Q1. Źródło: future-make.com

Polyes Q1. Źródło: future-make.com

Polyes Q1 zamiast podgrzewania filamentu i wyciskania ciekłego tworzywa (najczęściej ABSu czy PLA), dozuje płynną, światłoczułą żywicę, która od razu utwardzana jest wiązką światła niebieskiego (LED). W ten sposób z łatwością można odręcznie tworzyć dowolne, wymarzone formy, dekoracje na ścianę czy figurki.

Modele wykonane za pomocą Polyes Q1. Źródło: Kickstarter

Model wykonany za pomocą Polyes Q1. Źródło: Kickstarter

W odróżnieniu od doodlerów bazujących na technologii FDM, Polyes Q1 jest wyjątkowo bezpiecznym urządzeniem, ponieważ nie podgrzewa głowicy i nie topi tworzywa sztucznego. W efekcie nie są wydzielane nieprzyjemne i niebezpieczne odory. Ponadto nie generuje ciepła, zatem nawet dzieci mogą bezpiecznie go używać, rysując wzory np. na swoim ciele. Zastosowanie światła LED ogranicza szkodliwość promieniowania dla oczu, a dodatkowym zabezpieczeniem jest przycisk child-safety. Po jego naciśnięciu narzędzie samo wyłączy naświetlanie, jeśli zmieni się orientację długopisu.

Polyes Q1 jest bezpieczny, dlatego może być wspaniałym narzędziem do rozwoju kreatywności dzieci. Źródło: Kickstarter

Polyes Q1 jest bezpieczny, dlatego może być wspaniałym narzędziem do rozwoju kreatywności dzieci. Źródło: Kickstarter

Doodler Polyes Q1 jest bezprzewodowy i zasilany na baterie. Może bez przerwy pracować przez około 40–60 minut. Jest energooszczędny, ponieważ nie zużywa energii do wytwarzania ciepła. Zespół Future Make stworzył również kilka rodzajów tuszów dostosowanych do swojego sprzętu: w wielu kolorach, przezroczystym, świecącym w ciemności, aromatycznym, ekologicznym, zmieniającym się pod wpływem temperatury. Materiał znajduje się w cartridgu wewnątrz urządzenia, a nie, jak w innych długopisach 3D, dostarczany w formie przewodu. To sprawia, że narzędzie jest bardzo wygodne.

Funkcje urządzenia Polyes Q1. Źródło: Kickstarter

Funkcje urządzenia Polyes Q1. Źródło: Kickstarter

Polyes Q1 wydaje się być niezwykle interesującym urządzeniem, które ma ogromne szanse podbić serca wielu hobbystów, a w niedalekiej przyszłości może nawet wyprzeć długopisy 3D w technologii FDM.

Zobacz wideo promujące oryginalny długopis 3D:

Źródło: Kickstarter.

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Agnieszka Badziak
3 thoughts on “Wyjątkowy długopis 3D działający w technologii SLA

Komentowanie jest wyłączone.