Wydrukuj sobie części do roweru

Wydrukuj sobie części do roweru

Firma ColorFabb opracowała materiał, który został użyty do wydrukowania mocowań „szkieletu” roweru torowego. Złożony za ich pomocą rower dzięki swoim właściwościom może stwarzać nowe możliwości zarówno profesjonalistom jak i miłośnikom dwukołowego sportu.  Co więcej, teraz mamy możliwość stworzenia go na własnej drukarce.

Coraz szybciej zaczynamy sobie uświadamiać, że druk 3D ma bardzo szeroką gamę zastosowań. Pisaliśmy o tym wielokrotnie już, że może być stosowany do celów badawczych jak i projektowych. Wykorzystuje się go w branży medycznej jak i nawet kosmicznej. Coraz częściej nie tylko możemy słyszeć o tym, co udało się dokonać za pomocą tej technologii, ale także dostajemy możliwość wykonania niektórych projektów we „własnym zakresie”.
Całkiem niedawno, stażysta firmy ColorFabb Stephan Shurman, chcąc zademonstrować, że drukarki 3D dają możliwość tworzenia rzeczy gotowych do użycia, stworzył koncepcję roweru torowego.

2By ograniczyć koszty związanie z wytworzeniem całej ramy, specjalny zespół wraz z młodym niemieckim inżynierem, postanowili skupić się na specjalnych uchwytach, które mogłyby finalnie połączyć rurki pomiędzy nimi.

3

Wielką zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko, że tak powstała rama jest równie wytrzymała i sprawna jak w przypadku innych rowerów torowych, ale także to, że jest znacząco lżejsza i w przypadku potrzeby – dużo łatwiej ją rozmontować.

Do wydrukowania części użyto nowo stworzonego materiału XT-CF20. Filamentu z włókna węglowego, opartego na polimerze Amphora 3D, plastiku skonstruowanego specjalnie dla druku 3D.
20% zawartość włókna węglowego tego filamentu sprawia, że wydrukowane z niego części są wyjątkowo mocne i sztywne, zachowując przy tym dość niską wagę, co jest bardzo ważne w przypadku rowerów.

4

„Jako ColorFabb staramy się uzyskać od standardowych drukarek 3D możliwie jak najwięcej”
–  mówi jeden z przedstawicieli firmy.
„ Staramy się to robić poprzez odkrywanie nowych rozwiązań materiałowych. W naszej wizji roweru, ważne jest skupienie się na wydrukowaniu funkcjonalnych części, które mogą zostać mechanicznie załadowane. Do ich stworzenia wybraliśmy colorFabb XT-CF20, ze względu na jego bardzo wysokie współczynniki sztywności i wydłużenia.”

ColorFabb dając przykład tego, co jest możliwe przy użyciu dzisiejszych drukarek 3D, chce inspirować innych inżynierów i projektantów do realizowania własnych projektów.
Firma otwarcie dzieli się plikami STL, niezbędnymi to tworzenia własnych „drukowanych rowerów”, które można dostosować do niemalże każdego, poprzez skalowanie  poszczególnych części. Tak powstała konstrukcja jest w stanie połączyć się z praktycznie każdym rodzajem ram. Wspomniane pliki .stl można pobrać pod tym adresem: https://grabcad.com/library/xt-cf20-bike-3d-printed-bicycle-1

1

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Źródło: http://www.3ders.org/

Autor: Adam Ruszkowski

 

 Adam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.


2 thoughts on “Wydrukuj sobie części do roweru

Komentowanie jest wyłączone.