Wydrukowany w 3D puchar dla zwycięzcy wyścigu Formuły 1

Wydrukowany w 3D puchar dla zwycięzcy wyścigu Formuły 1

Nie od dziś inżynierowie odpowiedzialni za projektowanie bolidów Formuły 1 czerpią z dobrodziejstw druku 3D. W tym ekstremalnym pod względem osiągów, możliwości finansowych i zaawansowania technicznego sporcie motorowym doceniono także zalety jakie daje szybkie prototypowanie. Obniżenie kosztów i przede wszystkim skrócenie czasu projektowania i testów nowych rozwiązań należą do najważniejszych z nich. Dobrze wiedzą o tym konstruktorzy niegdyś brytyjskiego, a teraz należącego do Malezyjczyków Caterhama, którzy w procesie projektowania drukują od 800 do 900 części miesięcznie! Z pewnością jednak nie wielu podejrzewało, że druk 3D może „namieszać” w zdominowanym przez szlachetne kruszce świecie trofeów, które to są zwieńczeniem każdego wyścigu i symboliczną nagrodą dla kierowców. I tutaj właśnie kryje się niespodzianka, gdyż dla zwycięzców wyścigów na niemieckim torze Hockenheim i na legendarnym Silverstone, organizatorzy przewidzieli statuetki w całości wydrukowane w technologii 3D!

http://www.3ders.org/images2014/spanish-3d-prints-trophies-for-hockenheim-silverstone-formula-one-3.jpg

Hiszpańska firma RePro3D z Walencji realizuje na zamówienie projekty związane z drukiem 3D. Reklamuje się ona hasłem – Qualqiuer objeto en qualqiuer material, co oznacza – Jakikolwiek przedmiot, z jakiegokolwiek materiału. Tym razem do realizacji, zdecydowali się oni na użycie poliamidu i materiałów żywicznych. Sam puchar został zmontowany z mniejszych elementów, które w zależności od potrzeby były wykonane w technice SLS, bądź SLA. Następnie zostały oszlifowane i wypolerowane, tak aby przyjąć swoją ostateczną formę. W tym przypadku zostali oni poproszeni przez grupę Santander, głównego sponsora Formuły 1, o przygotowanie dwóch statuetek. Wszystko w ścisłej tajemnicy, po podpisaniu półrocznej klauzuli milczenia.

http://www.3ders.org/images2014/spanish-3d-prints-trophies-for-hockenheim-silverstone-formula-one-2.png

http://www.3ders.org/images2014/spanish-3d-prints-trophies-for-hockenheim-silverstone-formula-one-2.png

Trzeba jednak również wyjaśnić, skąd wziął się sam pomysł na wydrukowanie nagród w 3D. Otóż za całym zamieszaniem stoi nie kto inny jak hiszpański bank Santander. Ogłosił on międzynarodowy konkurs dla studentów, którego celem był projekt takiego trofeum. Wzięło w nim udział 371 projektów ze 104 uniwersytetów z 15 różnych krajów. Zwycięzcą konkursu został student Katolickiego Uniwersytetu w Murcii – Saúl Latorre Sebastián, którego projekt zasłużył na największe uznanie jury. Nagrodą był wyjazd na dwa wyścigi w Niemczech i Anglii.

http://3dprint.com/wp-content/uploads/2014/12/Sa%C3%BAl-Latorre-Sebasti%C3%A1n.jpg (LAUREAT KONKURSU)

http://3dprint.com/wp-content/uploads/2014/12/Sa%C3%BAl-Latorre-Sebasti%C3%A1n.jpg
(LAUREAT KONKURSU)

Na fotografii możemy zobaczyć, że organizator postarał się o to, by laureat mógł zobaczyć zza kulis jak wygląda praca zespołów Formuły 1 podczas trwania wyścigu, a to nie lada wyróżnienie. Sam zwycięzca również podkreślił, że wielkim zaszczytem, będzie dla niego to, że zaprojektowane przez niego trofea, staną w domach Nico Rosberga i Lewisa Hamiltona, jednych  najlepszych kierowców na Ziemi i prawdziwych gwiazd Formuły 1. Swoją drogą,  ciekawe jak podobają się one nowym właścicielom, i czy zauważyli różnicę w porównaniu z tymi, które już mają w swojej kolekcji.

Źródła:

http://www.3ders.org/articles/20141216-spanish-startup-3d-prints-trophies-for-hockenheim-silverstone-formula-one.html

http://3dprint.com/31370/formula-one-3d-printed-trophy/

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Krzysztof SusStudent Analityki Społecznej na łódzkim wydziale ekonomiczno-socjologicznym z zamiłowaniem do motoryzacji, lotnictwa i nowoczesnych technologii. Eksplorator hiszpańskiego rynku 3D w Rabbit Form.