Wpadnijcie na turniej robotów Sumo Challenge 2015!

Wpadnijcie na turniej robotów Sumo Challenge 2015!

21 listopada w łódzkiej Manufakturze odbędzie się kolejna edycja turnieju robotów pod nazwą Sumo Challenge 2015. W tym roku, uczestnicy będą rywalizowali aż w 15 kategoriach. Zobacz, jakie atrakcje przygotowali Organizatorzy wydarzenia:

Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge odbywają się od 2008r.  W ciągu kilku ostatnich lat impreza stanowi wyjątkową okazję aby podziwiać zmagania robotów stworzonych przez studentów, licealistów czy po prostu – pasjonatów robotyki. Nie tylko z Polski.  Na niepowtarzalny charakter wydarzenia składają się jednak nie tylko same roboty. To doskonały moment aby w sprzyjającej atmosferze spędzić czas z rodziną czy na warsztatach edukacyjnych z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms. Organizatorzy zapewniają, że podobnie jak przy okazji ubiegłych edycji i w tym roku nie zabraknie dla widzów licznych konkursów z nagrodami.

Wpadnijcie na turniej robotów Sumo Challenge 2015! Manufaktura Robotyka Skaner Sumo Challenge 2015

Zobaczmy, jakie są kategorie Sumo Challenge 2015:

Ericpol Sumo:

To najbardziej znana i charakterystyczna konkurencja turniejów robotycznych. Zadaniem sumo robotów, tak samo jak prawdziwych zawodników sumo, jest wypchnięcie przeciwnika poza ring. Zmagania odbywają się w kilku klasach różniących się rozmiarami i wagą – od dużych, silnych robotów w klasie Mega, po maleńkie roboty Nano, nieprzekraczające rozmiarami pudełka od zapałek!

Line Follower:

W skrócie można powiedzieć, że jest to Formuła 1 w świecie robotów: wygrywa ten, który najszybciej pokona wyznaczoną trasę. W klasie Turbo roboty wykorzystują napędy tunelowe umożliwiające osiąganie większych prędkości, a w wersji Enhanced na trasie występują przeszkody i utrudnienia, które roboty muszą odpowiednio pokonać.

Wpadnijcie na turniej robotów Sumo Challenge 2015! Manufaktura Robotyka Skaner Sumo Challenge 2015 1

MicroMouse:

Celem robota (tzw. myszy) w tej kategorii jest znalezienie możliwie najszybszej lub najkrótszej drogi w labiryncie. Zadanie to jest szczególnym wyzwaniem dla programistów, gdyż kluczowy jest dobry algorytm.

Humanoid Sprint:

To jedna z dwóch (obok Humanoid Sumo) kategorii dla robotów kroczących, których kształt i sposób poruszania przypomina ludzi. Z racji skomplikowanej konstrukcji mechanicznej zmagania te uchodzą za jedne z najtrudniejszych w świecie robotów.

Wpadnijcie na turniej robotów Sumo Challenge 2015! Manufaktura Robotyka Skaner Sumo Challenge 2015 2

Freestyle:

W tej kategorii obowiązuje pełna dowolność – brać w niej udział może każda konstrukcja, niezależnie od wymiarów ani zadań, które wykonuje. Roboty oceniane są przez jury i publiczność – celem jest wzbudzenie zainteresowania ciekawym pomysłem na robota.

Bear Rescue:

Ratujmy polskie niedźwiedzie! W tej kategorii celem jest zlokalizowanie w prostym labiryncie małego misia-maskotki i przetransportowanie go w bezpieczne miejsce.

Wpadnijcie na turniej robotów Sumo Challenge 2015! Manufaktura Robotyka Skaner Sumo Challenge 2015 3

Roborace:

Line follower jest dla Ciebie zbyt monotonny? A co jeśli zmierzysz się w prawdziwym wyścigu, w którym wszystkie chwyty są dozwolone, a na raz ściga się kilka robotów?

Ketchup House:

„Keczup” czy „Keczap”? Niezależnie którą wersję preferujesz, zapraszamy Cie do udziału w tej kategorii, gdzie dwa roboty szukają w prostym labiryncie puszek z ketchupem. Smacznego!

Zobacz film Rabbit Form na kanale YouTube z Sumo Challenge 2014:

Ramowy harmonogram imprezy:

9:00-10:30 Rejestracja zawodników, ważenie i pomiary robotów.
10:30-11:00 Oficjalne rozpoczęcie zawodów, podział na grupy, testy.
11:00-15:30 Faza eliminacyjna wszystkich konkurencji, warsztaty programowania i budowy robotów dla widowni, konkursy z nagrodami.
15:30-16:30 Pokazy robotów na głównej scenie (roboty w kategorii Freestyle, roboty edukacyjne, dodatkowe atrakcje).
16:30-17:00 Prezentacja sponsorów i inauguracja fazy finałowej.
17:00-20:00 Walki i przejazdy finałowe
20:00-20:30 Wręczenie nagród.
20:30 Oficjalne zakończenie „SumoChallenge Łódź 2015”

Wpadnijcie na Sumo Challenge 2015!

Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest na stronie: http://skaner.p.lodz.pl/sumochallenge/PL/

Miejsce wydarzenia: Rotunda Galerii Handlowej „Manufaktura”, Ul. Drewnowska 58, Łódź

Źródło: materiały własne Organizatora

Autor: Milena PiskorzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.