Wirtualna rzeczywistość i życie ludzkie, czyli jak VR rewolucjonizuje medycynę

Wirtualna rzeczywistość i życie ludzkie, czyli jak VR rewolucjonizuje medycynę

W poprzednim artykule opisałem zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w architekturze. Udowodniłem, iż nowa technologia przebojem wchodząca na rynek jest w stanie zobrazować nam to, czego nie ma. Dzisiaj przybliżę Wam w jakim kierunku, dzięki wirtualnej rzeczywistości, skręci medycyna i jak VR rewolucjonizuje medycynę. Przedstawiam zastosowania VR w medycynie.

Terapia fobii

Postęp w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości pozwala wytwarzać świat niemal tak rzeczywisty, jak nasz. Wiele osób doświadczyło tego na własnej skórze, testując przejażdżkę kolejką górską w goglach Oculus. Mimo iż siedzimy na fotelu przed komputerem a grafika w demach pozostawia do życzenia, „jadąc” kolejką mamy wrażenie, że brzuch podchodzi nam do gardła. A może leczyć w ten sposób fobie?

Zobacz również: Jak druk 3D i VR pomagają ocalić ludzkie życie?

W leczeniu fobii często stosowana jest metoda oswajania z lękami. Osoby mające klaustrofobię, walczą z nią powoli, wchodząc do małych pomieszczeń. W ten sposób stopniowo przełamują strach, aż całkowicie się z nim oswoją. Wirtualna rzeczywistość ma tu ogromne pole do popisu – można modelować pomieszczenia dobierając je do poziomu fobii danej osoby. Świetnie sprawdza się przy lęku wysokości – osoba w goglach z wizualizacją np. spaceru po linie, początkowo poczuje rzeczywisty strach, jednak gdy uświadomi sobie, iż to tylko animacja, pokona go. Po kliku takich zabiegach będzie wiedzieć jak sobie z nim radzić.

Rozszerzona rzeczywistość może pomóc np. przy arachnofobii- możliwe jest „włożenie” wirtualnego pająka na nasze dłonie. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, osoba powoli oswoi się ze strachem aż go finalnie przełamie.

Uśmierzanie bólu (!)

Wirtualna rzeczywistość pomaga wręcz na niewyobrażalnych polach. Okazuje się, iż gra VR stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, SnowWorld, polegająca na rzucaniu śnieżkami w pingwiny i słuchaniu kojącej muzyki świetnie angażuje mózg podczas bolesnych zabiegów. Gra tak absorbuje, że całkowicie „odwraca uwagę” mózgu od impulsów pochodzących z ciała. Terapia ma swoje lata. Była testowana w 2011 roku na żołnierzach poszkodowanych w wyniku wybuchów min – pułapek. Okazało się, że SnowWorld lepiej koił ból niż morfina!!!

Wirtualna rzeczywistość i życie ludzkie, czyli jak VR rewolucjonizuje medycynę 3

Operacje

Wirtualna rzeczywistość świetnie nadaje się do treningu przyszłych lekarzy. Można w sposób precyzyjny zaanimować operację, dzięki czemu adept bez robienia komukolwiek krzywdy wykona wirtualny zabieg tak długo, aż dojdzie do perfekcji.

Innym zastosowaniem jest transmitowanie wielokrotnie przybliżonego obrazu na gogle 3D. Dzisiaj przybliżenie jest prezentowane na ekranie. Ma to taką wadę jak w przypadku architektury – brak głębi. Lekarz mający na głowie hełm VR może oglądać przybliżony obraz z pełnym poczuciem głębi, dzięki czemu uniknie błędów medycznych.

Operacja z pomocą gogli VR

Ból fantomowy

Ciekawym zastosowaniem i wielką nadzieją osób po amputacji jest zastosowanie wirtualnej rzeczywistości przy leczeniu tzw. bólu fantomowego. Polega on na tym, iż osoba- przykładowo- bez ręki ma wrażenie że mocno zaciska pięść. Ból jest nie do zniesienia. Leki tylko uśmierzają to uczucie, jednak nie są skuteczne. Ważniejsze jest leczenie przyczyny leżącej w mózgu i połączeniach neuronowych. W przeszłości radzono sobie za pomocą lustrzanego odbicia ręki, która została pacjentowi. Rozluźniając ją i ruszając patrzył na obraz ręki dzięki czemu mózg był oszukany, myśląc że ogląda rękę której nie ma. Impulsy w mózgu synchronizowały się i ból mijał.

Wirtualna rzeczywistość i technologia pomoże całkowicie „odblokować” mózg. Czujniki są w stanie odebrać sygnały wysyłane do nieistniejącej kończyny. Komputer może je przetworzyć na obraz i wygenerowany przenieść do headsetu wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu osoba po amputacji odniesie wrażenie, że rusza np. ręką.

Leczenie bólu fantomowego

Pomoc niepełnosprawnym, autyzm i medytacja

Wirtualna rzeczywistość to obecnie głównie rozrywka. Pamiętajmy, że to co dla nas jest zwykłą czynnością, może być frajdą dla osób niepełnosprawnych. Pamiętacie Avatara? Gdy główna postać, poruszająca się na wózku, „weszła” w ciało obcej istoty, nie mogła się powstrzymać od biegania i skakania. Takie marzenie ma wiele osób nie mogących się swobodnie poruszać. Zaawansowana technika i wirtualna rzeczywistość pomoże takim osobom poczuć się jak w ciele osób bez ograniczeń.

Naukowcy z Uniwersytetu w Dallas przeprowadzili eksperymenty z użyciem wirtualnej rzeczywistości na dzieciach z autyzmem. Stawiali osoby przed sytuacjami takimi jak rozmowa o pracę czy randki. Kontrolowali przy tym aktywność mózgu. Okazało się, że po realizacji programu, aktywność części mózgu odpowiedzialnej za zachowania społeczne znacząco wzrosła. Odkrycie to pomoże dostosowywać osoby z autyzmem do życia społecznego.

Osoby praktykujące medytację na pewno docenią wirtualną rzeczywistość i to jak pomaga kontrolować zmysły. Stworzono specjalną aplikację na gogle Oculus, zwaną „Deep”. Przy pomocy czujników zlokalizowanych na klatce piersiowej, kontroluje ona nasz oddech. Znajdujemy się w świecie podwodnym a z miejsca na miejsce przemieszczamy się oddychając, pomagając się skupić na czynności kluczowej np. w jodze.

Zobacz również: Wirtualna rzeczywistość w służbie ludzkości

Strefa medytacji VR

Istnieje jeszcze wiele zastosowań wirtualnej rzeczywistości w medycynie o których nawet nam się nie śni. Jestem pewien, że w ciągu roku lista się co najmniej podwoi.