Wirtualna rzeczywistość w służbie ludzkości

Wirtualna rzeczywistość w służbie ludzkości

Z poprzednich artykułów dowiedzieliście się jaka jest historia wirtualnej rzeczywistości, skąd wziął się boom na VR w ostatnim czasie oraz poznaliście podstawowe headsety. W kolejnych publikacjach przybliżę Wam zastosowania wirtualnej rzeczywistości w życiu codziennym- od architektury po leczenie fobii.

Gry

Rynek rozrywkowy to podstawowe zastosowanie headsetów i sprzętu do wirtualnej rzeczywistości. Pierwszy pełnoprawny headset, Nintendo Virtual Boy o którym pisałem poprzednio, został stworzony właśnie do grania. Ideę rozwinął w 2013 Palmer Luckey, który zaprezentował światu gogle Oculus Rift.

 

Reakcja ludzi na demo stworzone pod Oculus Rift- kolejka górska

Od momentu rozesłania do deweloperów i programistów pierwszej wersji Oculusa- DK1, zaczęło powstawać mnóstwo różnych dem i gier komputerowych, dedykowanych do wirtualnej rzeczywistości.  Branża rozwija się błyskawicznie- większość wydawców nowych gier tworzy je właśnie pod kątem możliwości grania na goglach VR. Odczuwanie świata w którym się gra jest bardzo realistyczne. Technologia doskonale pozwala oszukać zmysły. Prócz oczywistego, czyli generowania obrazu 360 stopni 3D i dźwięku stereo, twórcy hardware prześcigają się w sposobach przeniesienia użytkownika w świat gry. Przykładem może być firma Tesla, która wypuszcza na rynek specjalny kostium:

Wirtualna rzeczywistość w służbie ludzkości 2

Kostium Tesla

Ma on w sobie specjalnie „siłowniki”, dzięki którym odczujemy m.in. uderzenia zadane w wirtualnej rzeczywistości. Ma też wbudowane moduły, dzięki którym poczujemy różnicę temperatur. Możliwe jest nawet zasymulowanie padającego deszczu czy chodzenia w wodzie!

Już teraz gry są tworzone tak, że ciężko się od nich oderwać. Aż strach pomyśleć co będzie, jak odbiór wirtualnej rzeczywistości będzie doprecyzowany do niemal realnego poziomu…

Autor: Jakub Stefankiewicz
One thought on “Wirtualna rzeczywistość w służbie ludzkości

Komentowanie jest wyłączone.