Wirtualna rzeczywistość w służbie architektury

Wirtualna rzeczywistość w służbie architektury

Jednym z najbardziej oczywistych zastosowań wirtualnej rzeczywistości są wizualizacje architektoniczne. Niemal od początku rewolucji, czyli od 2013 roku, wiele firm na całym świecie tworzy prezentacje m.in. deweloperskie czy wnętrzarskie na gogle wirtualnej rzeczywistości.

Ale cofnijmy się o jedną rewolucję wstecz. Dawniej projekty m.in. wnętrz prezentowano za pomocą ręcznie tworzonych szkiców. Taki sposób przedstawienia idei projektanta był efektowny i ładny ale posiadał pewne ograniczenia. Osoba nie mająca do czynienia z architekturą czy sztuką, miała problemy aby dostrzec zamysł architekta.

Wirtualna rzeczywistość w służbie architektury

Szkic wnętrza

Z pomocą przyszła rewolucja i miniaturyzacja zaawansowanych technologii. Dzięki temu dostępne stały się komputery o dużych mocach obliczeniowych. Wraz z rozwojem kart graficznych twórcy oprogramowania mogli pozwolić sobie na tworzenie coraz lepiej odwzorowujących projekt programów graficznych.

Zobacz również: VRClay – nowatorska metoda modelowania w wirtualnej rzeczywistości w okularach Oculus Rift. Czy stanie się hitem w połączeniu z drukiem 3D?

Nowoczesne wizualizacje fotorealistyczne, mimo niemal pięknego, rzeczywistego wyglądu, mają swoje wady. Pomijając pewne zabiegi stosowane przez architektów jak ,,naciągana” perspektywa czy podkręcone kolory,  nie odwzorowują głębi i skali projektowanego obiektu. Nie możemy przez to ocenić jak dużo będzie miejsca na przejście między meblami, jak ma wyglądać pokój z innej perspektywy.

Wirtualna rzeczywistość w służbie architektury 1

Fotorealistyczna wizualizacja wnętrza Wirtualna rzeczywistość

Z pomocą przychodzi wirtualna rzeczywistość. Eliminuje wszystkie te problemy i daje dodatkowe możliwości. Zaawansowane silniki graficzne takie jak Unreal 4 czy Unity pozwalają tworzyć wizualizacje w niczym nie ustępujące jakością tym obecnie stosowanym. Dają wiele możliwości interakcji. Są to m.in:

  • swobodny spacer po całym obiekcie
  • zmiana kolorów ścian, mebli, wyposażenia
  • wybór modeli umeblowania
  • zmiana oświetlenia
  • zmiana pór dnia

Zobacz: Co dalej z wirtualną rzeczywistością?

Wirtualna rzeczywistość świetnie sprawdza się to zarówno przy wizualizacjach wnętrza jak i zewnętrza. Odbiorcą dla których taki rodzaj prezentacji inwestycji jest szczególnie atrakcyjny są deweloperzy i duże firmy. Wykorzystując VR np. na targach mają zagwarantowane wielkie zainteresowanie. Prezentacja inwestycji dosłownie przenosi inwestora w świat projektu i na długo pozostaje w pamięci.

W Polsce jak grzyby po deszczu rosną firmy tworzące wizualizacje w wirtualnej rzeczywistości. Jedną z nich jest łódzka firma InPlanner. Projekty wykonane przez architektów przenoszą do świata VR przy pomocy narzędzi stworzonych dla graczy- od silników graficznych przez sprzęt. Wizualizacja prezentowana jest za pomocą:

  • gogli Oculus Rift (wkrótce HTC Vive)
  • google cardboard
  • aplikacji komputerowej, tak aby każdy użytkownik mógł swobodnie na swoim PC-cie przespacerować się po obiekcie jak w grze komputerowej

Zobacz również: Apple rozpoczyna sprzedaż okularów do wirtualnej rzeczywistości dla telefonów iPhone

Firma bardzo chętnie pokazuje swoje wizualizacje i wirtualną rzeczywistość – można ich spotkać przy okazji różnych eventów oraz umówić się z nimi na prezentację.

Wirtualna rzeczywistość w służbie architektury 2

Prezentacja możliwości VR w architekturze ekipie TVN24

Przyszłość architektury zdecydowanie leży w rękach wirtualnej rzeczywistości. W ciągu najbliższych miesięcy pojawi się na rynku oprogramowanie pozwalające tworzyć architektom nowy lepiej odwzorowujący wirtualną rzeczywistość rodzaj wizualizacji. Zagwarantuje nam to możliwość łatwego stworzenia wymarzonego wnętrza oraz brak rozczarowań po realizacji projektu.
2 thoughts on “Wirtualna rzeczywistość w służbie architektury

Komentowanie jest wyłączone.