Wielka Pagoda w Kew Gardens zostaje przywrócona do świetności dzięki technologii 3D

Wielka Pagoda w Kew Gardens zostaje przywrócona do świetności dzięki technologii 3D

Wielka Pagoda w Kew Gardens w Londynie, została przywrócona do świetności z XVIII wieku i zostanie ponownie otwarta latem. Dzięki technologii selektywnego spiekania laserowego 3D Systems (SLS), 72 wielkoskalowe, lekkie smoki 3D zostały przywrócone do Wielkiej Pagody po ponad 230 latach nieobecności.

Wielka Pagoda została zaprojektowana przez Sir Williama Chambersa i ukończona w 1762 roku jako prezent dla księżniczki Augusty, założycielki ogrodów botanicznych w Kew. W następnych latach po odsłonięciu pagody przyciągnęły tłumy, które podziwiały uderzającą 163 – metrową konstrukcję i jej egzotyczne i przyciągające wzrok detale – w tym malowane, drewniane smoki, które zdobiły każdy, kolejny poziom. W 1780 roku usunięto smoki, aby naprawić dach, ale z jakiegoś powodu nigdy nie zostały zastąpione. Chociaż plotki mówią, że smoki posłużyły za spłacenie królewskich długów, eksperci uważają, że drewno po prostu z czasem zgniło.

Zobacz także: Japońscy uczniowie drukują 3D posągi buddyjskie, aby zapobiec kradzieży w świątyniach

Zobacz także: Immensa Technology Labs złożyła pierwszy patent dla form budowlanych, drukowanych 3D

Wielka Pagoda w Kew została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i wymagała gruntownej renowacji. Historic Royal Palaces (HRP) podjęły wyzwanie przywrócenia skarbu architektury do dawnej świetności. Ale przywrócenie do życia smoków stwarzało pewne szczególne problemy pod względem wzornictwa, jakości, czasu, wagi i kosztów.

Wielka Pagoda w Kew Gardens zostaje przywrócona do świetności dzięki technologii 3D 3D Systems druk 3d w praktyce SLS technologia SLS

HRP wymagało rozwiązania, które autentycznie replikowałoby smoki, a mimo to wytrzymywałoby słynną angielską pogodę. Zwrócili się  więc do zespołu 3D Systems, który korzysta z oprogramowania Geomagic i wydrukował 3D metodą selektywnego spiekania laserowego (SLS) lekkie, trwałe repliki oryginalnych smoków.

Wielka Pagoda w Kew Gardens zostaje przywrócona do świetności dzięki technologii 3D 3D Systems druk 3d w praktyce SLS technologia SLS 1

Projekt obejmował skanowanie 3D smoka rzeźbionego w drewnie za pomocą oprogramowania FARO Design ScanArm do oprogramowania do inżynierii odwrotnej Geomagic Design X. Korzystanie z CAD pozwoliło zespołowi dodać ukryte funkcje do montażu smoków na pagodzie, a także sprawić, by smoki były o 60% lżejsze niż ich drewniane alternatywy. Znaczna redukcja wagi dzięki drukowaniu 3D zapewnia mniejszy nacisk na ten zabytkowy budynek. Dane CAD umożliwiają także projektantom skalowanie smoków i wytwarzanie ich w różnych rozmiarach od 1150 mm do 1850 mm długości.

Wielka Pagoda w Kew Gardens zostaje przywrócona do świetności dzięki technologii 3D 3D Systems druk 3d w praktyce SLS technologia SLS 2

Wielka Pagoda w Kew Gardens zostaje przywrócona do świetności dzięki technologii 3D 3D Systems druk 3d w praktyce SLS technologia SLS 3

Smoki zostały następnie wydrukowane na maszynach 3D SLS (Selective Laser Sintering) z DuraForm PA, wytrzymałym poliamidowym materiale 12 (z nylonu), zdolnym uzyskać wygląd porównywalny z oryginalnymi smokami. Wydrukowane w 3D smoki zostały wykończone przez wykwalifikowanych rzemieślników 3D Systems, którzy ręcznie malowali każdy element.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.