W Szanghaju otwarto najdłuższy na Świecie betonowy most, drukowany 3D [VIDEO]

W Szanghaju otwarto najdłuższy na Świecie betonowy most, drukowany 3D [VIDEO]

W Chinach w Szanghaju ukończono właśnie budowę betonowego mostu dla pieszych, drukowanego 3D. Jego długość wynosi 26 m i jest to najdłuższa tego typu konstrukcja na Świecie.

Profesor architektury na Uniwersytecie Tsinghua, Xu Weiguo, zaprojektował nowy most na podstawie starożytnego mostu Zhaozhou, który został zbudowany podczas panowania dynastii Sui (581 – 618 n.e.) i nadal istnieje. Budowa oryginalnego mostu Zhaozhou zajęła 11 lat, natomiast jego odpowiednika, drukowanego 3D w Baoshan District w Szanghaju, trwała zaledwie 450 godzin.

Zobacz także: Pierwszy na świecie, drukowany 3D most zostanie zainstalowany w przyszłym roku w Amsterdamie

W pracach uczestniczyło 10 robotników i kosztował dwie trzecie tego, co kosztowałoby wybudowany tradycyjnie most. Łącznie składa się z 68 elementów bocznych i 64 elementów pokładu, zaś jego długość wynosi 26 m, co czyni go najdłuższą tego typu konstrukcją, drukowaną 3D na Świecie.

Zobacz także: Zobacz jak powstaje pierwszy na świecie, drukowany 3D most dla pieszych

W Szanghaju otwarto najdłuższy na Świecie betonowy most, drukowany 3D 1

Ponadto zawiera czujniki, które będą gromadzić dane dotyczące przemieszczenia, które zostaną wykorzystane do ulepszenia konstrukcji przyszłych mostów.

W Szanghaju otwarto najdłuższy na Świecie betonowy most, drukowany 3D

„Drukowanie 3D to rewolucja produkcyjna” – powiedział Xu.

W Szanghaju otwarto najdłuższy na Świecie betonowy most, drukowany 3D 2

W parku innowacji Wisdom Bay w Szanghaju, znajduje się Chińskie Muzeum Druku 3D, a także firmy high – tech, zajmujące się robotyką i sztuczną inteligencją, zatem wydaje się, że wybór lokalizacji mostu jest w pełni trafiony. W dniu otwarcia zaproszono 100 osób, które jako pierwsze stanęły na nim w tym samym czasie, zapewniając przekonującą demonstrację jego siły i możliwości konstrukcyjnych.

 

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.