VertiGo – jeżdżący po ścianach robot od Disney’a

VertiGo – jeżdżący po ścianach robot od Disney’a

W ostatnich latach zdalnie sterowane modele wyraźnie zyskały na popularności. Dla robotów ważna jest ich mobilność, możliwość dotarcia do jak największej ilości miejsc. Między innymi dlatego ostatnio prym wiodą bezzałogowe obiekty latające.  Pojawił się jednak nowy model, który może sprawić, iż jeżdżące roboty zepchną drony z piedestału popularności. Dział badań Disneya we współpracy z  Politechniką Federalną w Zurychu (ETH), wykorzystując m.in druk 3D, opracował robota, który potrafi poruszać się … po ścianach! 

Dział badan Disneya kolejny raz udowadnia, że ich potencjał twórczy jest olbrzymi. Ich nowy projekt, stworzony razem z Szwajcarskim Federalnym Instytutem Technologii (ETH) został nazwany VertiGo. To czterokołowy pojazd potrafiący poruszać się po zarówno poziomych jak i pionowych powierzchniach. Wygląda jak krzyżówka zdalnie sterowanego samochodu i mini drona.

Robot ma 2 uchylne wirniki, które odpowiadają za napędzanie pojazdu, a w przypadku poruszania się po ścianach – także za odpowiedni nacisk na pionową powierzchnię. Jedna para kół jest sterowalna a każde śmigło ma 2 stopnie swobody w celu dostosowania kierunku naporu.

VertiGo - jeżdżący po ścianach robot od Disney'a disney disneyresearch druk 3D ETH vertigo 3
Dzięki możliwości poruszania się po kilku płaszczyznach, VertiGo jest zdolny do przemieszczania się w różnych środowiskach – domowym i miejskim. Robot jest zdolny do szybkiego i zwinnego poruszania się po ścianach. Zastosowanie śmigieł w celu zapewnienia właściwego nacisku na powierzchnie pionowe, umożliwia pokonywanie na swojej drodze przeszkód, takich jak chociażby kupki gruzu czy betonowe murki. Wybór dwóch wirników zamiast jednego umożliwia sprawne przejście od podłogi do ściany. Nacisk na wertykalną płaszczyznę utrzymuje się z użyciem tylnego śmigła, natomiast przednie nadaje pojazdowi prędkość.

VertiGo - jeżdżący po ścianach robot od Disney'a disney disneyresearch druk 3D ETH vertigo 2

Jednym z ważniejszych wyzwań przed jakim stoją twórcy projektu, to stworzenie odpowiedniego stosunku pomiędzy mocą napędową a wagą pojazdu. Masa została zminimalizowana przez użycie płytki podstawowej z włókien węglowych, a drukowane w technologii 3D części razem z prętami węglowymi, zostały użyte do zaawansowanych trójwymiarowych struktur, takich jak specjalne koła czy zawieszenie. Płyta fundamentowa zapewnia punkty mocowania dla dwóch modułów strumieniowych i zawieszenia kół. Służy również jako nośnik dla wszystkich elementów elektronicznych i przewodów.

Pełny projekt ma osiem indywidualnie sterowanych elementów wykonawczych. Projektanci postarali się o to, by sterowanie VertiGo było zbliżone do tego znanego z klasycznych samochodów zdalnie sterowanych. W tym celu w robot zawiera m.in czujniki podczerwieni szacujące i rejestrujące odległość i orientację w przestrzeni. Wykorzystując te dane kontroler opracowuje najlepsze ustawienia dla siłowników, co zwiększa komfort kontrolowania pojazdu.

VertiGo - jeżdżący po ścianach robot od Disney'a disney disneyresearch druk 3D ETH vertigo

Vertigo ma teoretyczną możliwość poruszania się nawet po sufitach. Przemieszczać może się nie tylko po równych betonowych powierzchniach. Ma sposobność do jazdy po szklanych ścianach, drzewach, ceglanych elewacjach. Ma także przewagę nad latającymi modelami – jest znacznie bezpieczniejszy.

Czy robot zdobędzie powszechne uznanie? Biorąc pod uwagę jego potencjalne zastosowania i możliwości, wydaje się, że tak.

Źródło:

http://www.vocativ.com/#video
https://www.disneyresearch.com/publication/vertigo/
http://www.asimo.pl/

Autor: Adam RuszkowskiAdam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.