Trwają badania nad urządzeniem dozującym leki bezpośrednio w organizmie

Trwają badania nad urządzeniem dozującym leki bezpośrednio w organizmie

Badanie przeprowadzone przez naukowców z MIT, Brigham, Women’s Hospital oraz Draper wykazało dotychczas, że jest możliwe drukowanie 3D urządzenia, które może bezprzewodowo łączyć się ze smartfonem i dostarczać leki wedle polecenia bezpośrednio w organizmie.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania tego urządzenia – od wykrywania i leczenia zakażeń po podawanie ratujących życie leków przeciwhistaminowych przy pierwszych oznakach reakcji alergicznej. Może pozostawać w żołądku nawet przez miesiąc dzięki dwóm ramionom, które rozwijają się po przyswojeniu pigułki. Ponieważ ramiona muszą być wystarczająco mocne, aby z jednej strony utrzymać urządzenie w miejscu, ale nie tak sztywne, aby mogły uszkodzić wyściółkę żołądka, zastosowano technologię druku 3D. Wielomateriałowy druk 3D pozwala wytworzyć mieszane warstwy, zarówno sztywne jak i elastyczne.

„Wielomateriałowy druk 3D jest bardzo wszechstronną technologią, która pozwala tworzyć funkcjonalne urządzenia, których nie można wyprodukować przy użyciu konwencjonalnych technik produkcyjnych.”

Zobacz także: Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych zagadnień

Trwają badania nad urządzeniem dozującym leki bezpośrednio w organizmie

Kiedy pacjenci przechodzą chemioterapię lub otrzymują leki immunosupresyjne, mogą przyjąć jedną z takich  tabletek, zawierających antybiotyki, które zostałyby uwolnione dopiero po wykryciu infekcji. „Nasz system może zapewnić monitorowanie i leczenie w pętli zamkniętej, dzięki czemu sygnał może pomóc w dostarczeniu leku lub dostosowaniu jego dawki” – mówi Giovanni Traverso, autor artykułu. Obecnie urządzenie zasilane jest małą baterią z tlenkiem srebra, ale naukowcy badają inne źródła zasilania, takie jak antena zewnętrzna lub kwas żołądkowy. „Jesteśmy naprawdę podekscytowani potencjałem elektroniki, która może służyć jako platforma mobilnego zdrowia, aby pomóc pacjentom zdalnie” – mówi Traverso. Dotychczas testy przeprowadzono na świniach a w ciągu 2 lat planowane są także te z udziałem ludzi.

 

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.