Trójwymiarowe spojrzenie na Rzeź niewiniątek

Trójwymiarowe spojrzenie na Rzeź niewiniątek

Im dłużej przyglądam się możliwościom druku 3D tym bardziej jestem przekonany, że to nie tylko przyszłość w zakresie kreowania nowych rzeczy, ale – cytując Autodesk – to także „możliwość odkrycia nowej i odświeżonej przeszłości”. Doskonałym tego przykładem jest współczesna wersja zoetropu.

Zoetrop to opatentowane już w XIX wieku urządzenie wykorzystujące efekt stroboskopowy. Jest to rodzaj cylindra z nacięciami, wewnątrz którego umieszczona jest sekwencja obrazów pokazujących kolejne fazy ruchu. We wprawionym w ruch zoetropie obserwujący dostrzega obrazki tylko w momencie, gdy szczelina znajduje się przed jego oczami. Efekt stroboskopu sprawia, że widz ma wrażenie oglądania ruchomej sceny.

Ideę zoetropu postanowił odświeżyć Mat Collishawa. Jego projekt pod tytułem „All things Fall” (Wszystko spada) jest zmodyfikowaną wersją tego wynalazku. Oryginalnie zoetrop wykorzystywał dwuwymiarowe obrazy, twórca natomiast skorzystał z trójwymiarowych figur.

To, co w tej pracy wydaje się szczególnie wyjątkowe, pomijając bezdyskus
yjne wręcz piękno i złożoność tworzących ją form, to zaskakująca sprawność z jaką połączone zostało w niej dziedzictwo kulturowe z najnowocześniejszą technologią.

Figury składające się na zoetrop Collishawa
Motywem przewodnim jest tu bowiem Rzeź niewiniątek, czyli biblijna przypowieść o dzieciobójstwie w Betlejem dokonanym na zlecenie Heroda Wielkiego. Następnie widoczna jest inspiracja pochodzącym z 1608 roku obrazem Petera Paula Rubensa. Potem Collishaw sięga po zoetrop, czyli wynalazek powstały w czasie rewolucji przemysłowej, a kończy na sposobie wykonania swojej pracy przy użyciu jednej z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych współczesnych technologii, czyli druku 3D.

Prace nad projektem zajęły 6 miesięcy. W ich efekcie powstało 350 (sic!) figur, które stworzyły zoetrop. Za modelowanie i animację 3D odpowiedzialny był Sebastian Burdon, który podzielił się rezultatem prac na swoim kanale na Vimeo. Materiał wideo znajdziecie poniżej. To, co zobaczycie, zastąpi wszystko, co zostało napisane powyżej. Enjoy! 😉

Zoetrop autorstwa Mata Collishawa

 

 

Źródło: 3dprintingindustry.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala