TOP 5 edukacyjnych gier komputerowych o tematyce STEAM

TOP 5 edukacyjnych gier komputerowych o tematyce STEAM

Podejście edukacyjne STEAM zachęca dzieci i młodzież do znalezienia rozwiązań problemów otwartych i uczenia się w sposób interdyscyplinarny w oparciu o realne scenariusze świata rzeczywistego. Jednym z narzędzi szkoleniowych dla nauczycieli, który coraz bardziej zyskuje na popularności, są gry edukacyjne. Coraz częściej określane są mianem „poważnych gier”, ponieważ mogą zwiększyć zaangażowanie w działania edukacyjne oraz poprawić wyniki nauczania.

Poniżej przedstawiamy TOP 5 gier edukacyjnych, które mogą Cię zainteresować:

1. Lightbot i Lightbot Jr.

Kodowanie to alfabet XXI wieku. Nauczyciele nazywają je „nową umiejętnością czytania”, której dzieci powinny się nauczyć w dzisiejszych czasach. W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy kilka gier edukacyjnych, które uczą dzieci kodowania, nawet te najmłodsze.

Jednym z naszych typów są Lightbot i Lightbot Jr. Są to proste, ale wymagające gry, w których dzieci uczą się podstaw programowania komputerowego, takich jak abstrakcja i logika. Lightbot Jr. jest przeznaczony dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, podczas gdy Lightbot przeznaczony jest dla uczniów w wieku 9+.

Dzieci bawią się małym robotem poruszającym się po ciemnym labiryncie. Otrzymują zestaw wyzwań w celu zorganizowania prostych poleceń dla ich robota, tak by chodził, skakał, obracał się itp. W trakcie gry wprowadzane są bardziej złożone pojęcia dotyczące kodowania, takie jak np. pętle.

Inne godne uwagi gry, w których uczysz kodowania: Scratch, Tynker, Hopscotch, Kodable, Kodu Lab, Lego Education czy Planeteers.

Zobacz także: STEAM – nowoczesna edukacja na miarę naszych czasów

Zobacz także: Tych kilka wskazówek pomoże Ci w adaptacji STEM/STEAM w Twojej szkole

2. Minecraft Edu

Minecraft w wersji edukacyjnej jest jedną z najpopularniejszych gier używanych obecnie w edukacji. Oczywiście, opiera się na hitowej wersji gry. Minecraft pozwala dzieciom tworzyć swój własny świat, co zachęca do kreatywności, rozwiązywania problemów i współpracy. Świat, który tworzą, ogranicza tylko wyobraźnia.

Minecraft jest tak elastyczny, że daje nauczycielom możliwość korzystania z gry w ramach różnych przedmiotów, niezależnie od tego, czy chcą zbudować wielkie piramidy, czy też jakąś prostą maszynę. Dzieci mogą uczyć się podstawowych pojęć i koncepcji dotyczących budowy maszyn czy podstaw programowania. Gra może być świetnym sposobem na poprawę umiejętności związanych z liczeniem.

Inne godne uwagi gry w tej kategorii: Planeteers, Blocksworld, Roblox i Lego Universe.

Zobacz także: Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach?

3. Blockify

Ta aplikacja promuje kreatywność w drukowaniu 3D. To oprogramowanie do modelowania 3D umożliwia dzieciom tworzenie zabawek, którymi można się bawić na tablecie czy smartfonie lub wydrukować je w formie fizycznego obiektu na drukarce 3D. Gra uczy dzieci projektowania wizualnego, które pobudza ich kreatywność i gwarantuje świetną zabawę.

4. Scrap Mechanic

Scrap Mechanic jest świetnym rozwiązaniem do nauczania mechaniki, projektowania i fizyki. Zdecydowanie jest dla każdego ciekawskiego dziecka, które lubi budować maszyny. Scrap Mechanic pozwala graczom budować konstrukcje i maszyny… ze złomu. Umożliwia dzieciom majsterkowanie przy użyciu części takich jak np. silniki, silniki odrzutowe i koła, aby móc tworzyć rozmaite rakiety czy samochody.

5. Planeteers

Planeteers to pierwsza gra, która koncentruje się na wszystkich aspektach związanych z edukacją STEAM. Uczy wszystkich, głównych koncepcji z obszernego programu STEAM, w tym ważnych umiejętności XXI wieku, takich jak inżynieria, kodowanie, robotyka i myślenie projektowe. Gracze badają różne kontynenty, z których każdy ma odrębne klimaty, ekosystemy, florę i faunę. Symulowany świat trójwymiarowy rządzi się rzeczywistymi prawami fizyki, pogodą czy cyklem dziennym i nocnym. Dzieci w towarzystwie robota o imieniu Socket budują ekologiczne siedliska, projektują i wdrażają wynalazki oraz rozwijają dostawy żywności, aby wspierać misję.

W Rabbit Form specjalizujemy się w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń i warsztatów z druku 3D w edukacji. Ucząc w duchu STEAM, wspieramy pracę nauczycieli i wzmacniamy ich kompetencje zawodowe w zakresie projektowania przestrzennego i druku 3D, zgodnego z potrzebami szkoły. Pomagamy w zrozumieniu obsługi drukarki 3D i jej efektywnego wykorzystania podczas zajęć z uczniami. Kładziemy nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów z wykorzystaniem druku 3D. Mamy udokumentowane doświadczenie w pracy z uczniami szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i z uczelni wyższych, przeprowadzając ich bezstresowo przez proces „od wirtualnego projektu po fizyczny obiekt w dłoni”.

Serdecznie zapraszamy do współpracy przedstawicieli szkół z całej Polski, które chciałyby wdrożyć technologię druku 3D w swojej placówce. Zapytania prosimy kierować pod adresem e – mail: info@rabbitform.pl lub pod numerem telefonu 600-816-927.

 

Źródło: steamcraftedu.com

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.