Titomic wprowadza na rynek największą na świecie drukarkę 3D do metalu w Melbourne

Titomic wprowadza na rynek największą na świecie drukarkę 3D do metalu w Melbourne

Australijska firma Titomic, zajmująca się technologią druku 3D w metalu, ogłosiła dzisiaj wprowadzenie na rynek największej na świecie drukarki 3D do metalu w jej najnowocześniejszym zakładzie w Melbourne w Australii.

Proces obejmuje natryskiwanie proszku tytanowego w komorze, w której podgrzewa się gaz, który przyspiesza cząstki tytanu przez dyszę i pistolet natryskowy. Pistolet ten sterowany jest robotycznym ramieniem. Gdy cząsteczki „uderzają się” nawzajem, łączą się na poziomie mechanicznym, poprzez proces plastycznego odkształcenia.

Zobacz także: MELD 3D pierwsza w historii drukarka 3D do metalu bez konieczności topienia

Titomic wprowadza na rynek największą na świecie drukarkę 3D do metalu w Melbourne

Zobacz także: Instytut BAM pomyślnie wydrukował 3D metalowe narzędzie w warunkach zerowej grawitacji

Titomic Kinetic Fusion różni się nie tylko sposobem, w jaki wytwarza metalowe części, ale także drukuje te części na niezmiernie dużą skalę. Jej pole robocze wynosi 40,3 metrów sześciennych. Drukarka 3D wielkości autobusu może drukować duże elementy z tytanu – od kijów golfowych po skomplikowane części skrzydeł samolotu. Może również drukować metalowe ramy rowerowe w około 25 minut.

Titomic wprowadza na rynek największą na świecie drukarkę 3D do metalu w Melbourne 1

Oprócz imponującej wielkości, proces druku 3D cechuje – według jej twórców – fenomenalna prędkość. Według dyrektora generalnego Titomica i dyrektora ds. technicznych, Jeffa Langa, drukarki 3D Titomica mogą nanieść około 45 kilogramów materiału na godzinę, dzięki czemu są 10-100 razy szybsze niż najszybsze drukarki 3D dostępne obecnie na rynku. Australijska firma dba także o to, aby wykorzystywać jedynie wymaganą ilość proszku metalowego, by zminimalizować wpływ na środowisko i koszty. „Możemy produkować części taniej”, powiedział Lang. „To otwiera przed branżą motoryzacyjną możliwość tańszego korzystania z tytanu, a także otwiera nam możliwość eksportowania wysokiej jakości komponentów na cały świat”.

 

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Titomic wprowadza na rynek największą na świecie drukarkę 3D do metalu w Melbourne

Komentowanie jest wyłączone.