Theta 3D : drukarka do zadań specjalnych

Theta 3D : drukarka do zadań specjalnych

Theta Printer 3D. Niech zapamiętają tę nazwę zwłaszcza ci, którym już od dawna chodzi po głowie równoczesne drukowanie z kilku dowolnie wybranych  materiałów. I nieważne, czy są to różnokolorowe tworzywa sztuczne, drzewo, włókno węglowe czy czekolada.

W przypadku drukarek FDM standardem jest praca w układzie kartezjańskim. Oprócz tego powstały również znacznie rzadziej używane drukarki oparte na systemie delta robot. I to właściwie byłoby na tyle. Konstruktorzy maszyn z rzadka odchodzą od tych dwóch metod, z wyjątkiem kilku projektów, z których większość nie do czekała się swojego końca. A teraz mamy Thetę.

Drukarka Theta 3D
Jej twórcą jest Tyler Anderson, którego stworzenie Thety doprowadziło do półfinału The Hackaday Prize, konkursu organizowanego przez Hack A Day – serwis, którego głównym przedmiotem zainteresowań jest „hacking” definiowany jednak nieco inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Otóż „hacking” oczami Hack A Day urasta do rangi sztuki, dzięki której zmieniamy pierwotne przeznaczenie przedmiotu, nadając mu drugie, zupełnie inne życie.

Theta w pewnym stopniu wpisuje się w hacking, ponieważ mamy do czynienia z drukarką 3D, jakiej jeszcze nie widzieliśmy. Wprawdzie jej przeznaczenie ciągle pozostaje takie samo, ale możliwości…Te są naprawdę wyjątkowe.

Charakterystyczny dla Thety jest m.in. obrotowy stół
Wyjątkowość tej napędzanej aż dziesięcioma silnikami krokowymi maszyny polega na możliwości jednoczesnej pracy czterech ekstruderów, a więc de facto na możliwości wydrukowania różnokolorowego obiektu z czterech różnych typów filamentów i to wszystko w czasie o wiele krótszym, niżby zrobiła to tradycyjna drukarka oparta na układzie kartezjańskim. Theta wykorzystuje bowiem układ współrzędnych biegunowych, w którym wytłaczarki poruszają się wzdłuż promienia okrągłego, obrotowego stołu roboczego.

Sceptycy mogą nie bez racji podnosić, że im więcej wytłaczarek i silników w jednej maszynie, tym pokaźniejsze koszty i większe prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnych kłopotów. Tak jednak czy siak, projekt jest bez wątpienia innowacyjny. Zainteresowani? Jeśli tak, odsyłam Was TUTAJ. A poniżej możecie obejrzeć wideo z Thetą w akcji.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Aleksandra Skimina
2 thoughts on “Theta 3D : drukarka do zadań specjalnych

Komentowanie jest wyłączone.