The New Raw daje drugie życie odpadom oceanicznym

The New Raw daje drugie życie odpadom oceanicznym

Pracownia badawczo – projektowa, The New Raw z siedzibą w Rotterdamie i pochodzący z Grecji Zero Waste Lab,  przekształcają odpady oceaniczne w drukowane 3D zastawy stołowe, rzeźby oraz meble do przestrzeni miejskiej.

Podnosząc świadomość na temat potencjału upcyklingu w alternatywnych metodach produkcji, zespoły z obu pracowni – The New Raw i Zero Waste Lab – zaprezentowały niektóre ze swoich ostatnich prac w ramach projektu pod nazwą Second Nature. Jednym z obiektów drukowanych 3D jest sztuczna muszla, inspirowana gatunkiem śródziemnomorskiej muszli, która została umieszczona na chronionej liście z powodu intensywnych praktyk połowowych. Projektowi towarzyszy 10 – minutowy film stworzony przez wielokrotnie nagradzanego dokumentalistę Daphne Matziaraki. Film dokumentuje badania studia, ujawniając, w jaki sposób morskie tworzywa sztuczne mogą stać się surowcem dla nowej gospodarki o obiegu zamkniętym.

The New Raw daje drugie życie odpadom oceanicznym 2

„Plastik jest głównym czynnikiem, przyczyniającym się do zanieczyszczenia mórz. Jednak żyjąc w regionach miejskich, zapominamy o naszej zależności od morza, która jest kluczowa dla naszego zaopatrzenia w żywność i tlen.” – stwierdzają Panos Sakkas i Foteini Setaki, założyciele The New Raw.

The New Raw daje drugie życie odpadom oceanicznym

Syntetyczne sieci rybackie często są wyrzucane na dno morskie po ich odcięciu lub gubione przez statki rybackie. Są one uważane za najbardziej „zabójcze” dla środowiska morskiego. Celem The New Raw jest „ ponowne wyobrażenie sobie ekosystemu, w którym plastik morski jest surowcem dla nowej gospodarki, która wykorzystuje innowacje technologiczne i kulturowe w celu doprowadzenia do rozwoju społecznego.”

The New Raw daje drugie życie odpadom oceanicznym 1

The New Raw i Zero Waste Lab kontynuują ponadto projekt Print Your City, który ma na celu przekształcenie plastikowych butelek w meble miejskie (ławki i doniczki) do użytku publicznego w Rotterdamie, Salonikach, a ostatnio także w galerii Rossana Orlandi w Mediolanie.

 

 

Źródło: 3dprintingindustry.comNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.