The Magic Candy Factory – pierwsza na świecie drukarka…żelków

The Magic Candy Factory – pierwsza na świecie drukarka…żelków

Osiągnięcia druku 3D pozwalają z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że zagości on na dłużej w świecie nowoczesnych technologii. Jedni są przekonani, że jego potencjał znajdzie największe zastosowanie w świecie mody, drudzy upierają się przy protetyce, a jeszcze inni stawiają na przemysł spożywczy. Do tych ostatnich należy m.in. niemiecka firma Katjes.

W ciągu ostatnich lat mieliśmy okazję zobaczyć już kilka drukarek 3D, które prezentowały różne metody tworzenia jadalnych wydruków. Widzieliśmy też ekstrudery mające zdolność wirtualnego przekształcania dowolnych drukarek FDM w maszyny do drukowania żywności .

Teraz wspomniane we wstępie przedsiębiorstwo zza Odry postanowiło stworzyć pierwszą na świecie drukarkę żelków, czyli potencjalny obiekt pożądania wszystkich miłośników żelatynowych miśków, krokodyli i węży, którzy chcieliby współtworzyć cukierek o wymarzonym przez siebie smaku, kształcie, kolorze i wielkości. Pozwólcie zatem, że przedstawię Magiczną Fabrykę Cukierków (“The Magic Candy Factory”).

Magic Candy Factory w czasie pracy
Jej twórcami są Bastian Fassin z Katjes oraz Melissa Snover – założycielka marki organicznych słodyczy o nazwie Goody Good Stuff. Stworzona przez nich maszyna na pierwszy rzut oka wygląda jak dość fantazyjna, ale dobrze wszystkim znana drukarka FDM. Jeśli jednak przyjrzymy się jej bardziej wnikliwie, to szybko zdamy sobie sprawę, że to urządzenie nie drukuje – jak moglibyśmy podejrzewać – z plastiku. Jego dziełem są właśnie żelki.

Z zewnątrz drukarka prezentuje się dość fantazyjnie
Mamy zatem – jak podkreśla sama Snover – pierwszą na świecie maszynę do drukowania żywności przeznaczoną do dystrybucji na rynek konsumencki. Steruje nią intuicyjny interfejs użytkownika oparty o iPada, pozwalający na spersonalizowanie cukierka wedle życzeń i uznania drukującego. A potem pozostaje już tylko wciśnięcie guzika z napisem „print”.

Drukowane cukierki-truskawki
Proces drukowania żelków jest interesujący. Podgrzewana głowica doprowadza słodką masę do takiej temperatury, która pozwala na jej swobodny przepływ przez pompę, a następnie osadzenie na stole roboczym, na którym zastyga. Tak powstaje pierwsza warstwa, a każda kolejna nadrukowywana jest na już utwardzony materiał. Wydrukowanie 10 gram słodkości zajmuje około 5 minut.

Cukierkowy wydruk 3D z bliska
Koszt jednego cukierka to 5 euro. Żelki są pozbawione laktozy, gluteny oraz żelatyny. Nie zawierają niemal żadnych alergenów i są odpowiednie dla wegan. Pełny skład masy, z której powstają, jest poufny, ale wiadomo, że w przeważającej mierze składają się z pektyn, cukru oraz ekstraktu owocowego. Obecnie dostępnych jest 10 smaków (m.in. mango, jabłko i czarna porzeczka), 7 kolorów oraz 10 różnych kształtów, w tym żaby , ośmiornice i motyle, ale twórcy Magicznej Fabryki Cukierków już teraz obiecują, że wkrótce rozszerzą wachlarz, aby zadowolić gusta jeszcze większej rzeszy żelkomaniaków.

Obecnie dostępnych jest 10 smaków masyEkstruder rozpoczynający pracę
Drukarkę The Magic Candy Factory będzie można obejrzeć w Berlinie, w czasie jej ośmiotygodniowych beta-testów. Ambicje jej twórców sięgają jednak o wiele dalej – Fassin i Snover chcieliby, aby maszyna była dostępna m.in. w centrach handlowych, parkach rozrywki i muzeach.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Aleksandra Skimina
One thought on “The Magic Candy Factory – pierwsza na świecie drukarka…żelków

Komentowanie jest wyłączone.